Na białym tle widnieją cztery logotypy: Unii Europejskiej, Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zdjęcie do artykułu  - WODR

Upalna pogoda nie odstraszyła rolników. Marszewskie Dni Pola 2022 już za nami

Demonstracja kolekcji ponad 150 odmian gatunków roślin uprawnych, wykłady dotyczące innowacji i cyfryzacji rolnictwa, możliwość rejestracji w platformie doradczej eDWIN oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami - to wszystko czekało na osoby, które w niedzielę, 19 czerwca przyjechały do Marszewa na Marszewskie Dni Pola „Innowacyjne rozwiązania wspierające produkcję roślinną” organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Niezwykle ciepła pogoda nie odstraszyła odwiedzających.

- Marszewskie Dni Pola to wydarzenie, które jest nieodłącznym elementem kalendarza imprez organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, od lat ciesząc się dużą renomą oraz zainteresowaniem. Jednak przede wszystkim Marszewskie Dni Pola są okazją do wymiany wiedzy oraz informacji między zainteresowanymi osobami z branży rolniczej - mówiła Alicja Stachowiak, drugi zastępca dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu podczas uroczystości otwarcia Marszewskich Dni Pola.

I dodawała: - Prezentacja bogatej kolekcji odmian roślin uprawnych, pokazy polowe, specjalistyczne doradztwo oraz promocja cyfrowych projektów i usług dla rolnictwa – te wszystkie aspekty są doskonale zauważalne podczas Marszewskich Dni Pola, które mają przyczyniać się do rozwoju rolnictwa oraz promowania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w produkcji rolniczej.

Mimo ogromnego upału rolnicy oraz pozostali odwiedzający nie zawiedli i licznie stawili się na Marszewskich Dniach Pola. Odwiedzający mogli zarówno posłuchać wykładów dotyczących innowacji w rolnictwie, wziąć udział w konkursie oraz skorzystać z darmowych porad na stoiskach KRUS, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Na Marszewskich Dniach Pola rolnicy będą mogli między innymi zarejestrować się w platformie doradczej eDWIN, która jest już aktywna od kilku dni. Dzięki specjalnej aplikacji rolnicy mogą na bieżąco otrzymywać powiadomienia o zagrożeniach na polu, ostrzeżenia przed załamaniem pogody, porady dotyczące terminów i ilości stosowanych środków chemicznych oraz mają uproszczony kontakt z doradcą rolniczym.

Marszewskie Dni Pola odbywały się w ramach operacji "Innowacyjne rozwiązania wspierające produkcję roślinną", która jest realizowana w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 - 2023 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Zdjęcie do artykułu  - WODR Zdjęcie do artykułu  - WODR Zdjęcie do artykułu  - WODR Zdjęcie do artykułu  - WODR
Zdjęcie do artykułu  - WODR
Zdjęcie do artykułu  - WODR

Tekst: Norbert Kowalski

Zdjęcia: Marta Kaczmarek