Zdjęcie do artykułu  - WODR„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Pochmurny dzień. Grupa kilkunastu osób stoi przy kilku stoiskach kół gospodyń wiejskich.

Ludowa muzyka, smakołyki i wielkopolska tradycja zagościły w Gołaszynie

Występy zespołów ludowych, smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz możliwość poznania wielkopolskiej wsi i jej dziedzictwa kulturowego – to wszystko czekało na osoby, które w sobotę, 10 września, pojawiły się w Gołaszynie na wydarzeniu „Wielkopolska Wieś Zaprasza”. Organizatorem imprezy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

– Musimy pamiętać, że wieś to nie tylko praca na roli, ale przede wszystkim ludzie. Ta impreza to świadectwo, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego skupia się na rozwoju obszarów wiejskich w całości – mówił Maciej Szłykowicz, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu podczas uroczystości otwarcia.

I dodawał: – Zaprosiliśmy Państwa, aby pokazać dorobek kulturowy i dziedzictwo naszego narodu jeśli chodzi o tradycje na wsi. To Panie z Kół Gospodyń Wiejskich utrzymują tę tradycję, zaś od kilku lat obserwujemy reaktywację kół, co nas bardzo cieszy. Z tego miejsca wszystkim Paniom bardzo serdecznie za to dziękuję.

„Wielkopolska Wieś Zaprasza” to impreza plenerowa z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego oraz rawickiego. Wydarzenie ma na celu popularyzację tematyki dotyczącej regionalnego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

Mężczyzna w średnim wieku, Maciej Szłykowicz, stoi na scenie i przemawia przez mikrofon.

Dlatego też w programie imprezy zaplanowano występy artystyczne zespołów ludowych, konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz przeprowadzenie szkoleń i warsztatów. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowały między sobą w dwóch konkursach: na najpiękniejszy bukiet z suszonych kwiatów i ziół oraz na najsmaczniejszą potrawę z kurczaka z wykorzystaniem ziół.

W białych skrzynkach stoją dynie. W tle widoczne są namioty i stoiska kół gospodyń wiejskich.

– To tradycyjna impreza, która co roku we wrześniu odbywa się we wrześniu w Gołaszynie. Cieszę się także, że po przerwie jest ona również otwarta dla publiczności, by pochwalić się tym, co robią Koła Gospodyń Wiejskich – mówił Adam Sperzyński, starosta powiatu rawickiego.

Z kolei Maciej Dubiel, burmistrz gminy Bojanowo, przemawiał: – Cieszę się, że możemy się spotykać w gronie Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. W Bojanowie pojawia się ich coraz więcej.

Kobieta w starszym wieku zakłada na głowę kapelusz ze słomy. W tle widoczne są inne uśmiechnięte kobiety.

Zbliżenie na udekorowaną kukurydzę, na której narysowano uśmiechniętą buźkę. Kukurydza jest położona w bukiecie suszonych kwiatów.

Wszystkie zdjęcia z wydarzenia dostępne są na profilu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na Facebooku.

Tekst i zdjęcia: Norbert Kowalski