Zbliżenie na kilka pojemników na straganie, w których są między innymi oliwki, papryki i fasolki.

Pokaz ogrodniczy, porady rolnicze, koncert i tłumy zwiedzających na targach w Marszewie

Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ po raz kolejny przyciągnęły tłumy odwiedzających. Osoby które pojawiły się w Marszewie mogły uzyskać porady rolnicze, wysłuchać koncertu orkiestry dętej, obejrzeć pokaz ogrodniczy lub zakupić rośliny do swoich ogrodów. Targi są organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

W tym roku targi w Marszewie odbyły się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Jednocześnie była to jubileuszowa, trzydziesta edycja targów.

Targi w Marszewie, czyli szansa na nawiązanie nowych kontaktów

Podczas otwarcia targów Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zwracał uwagę, że targi w Marszewie to okazja, by porozmawiać w gronie fachowców o najnowszych trendach i rozwiązaniach w produkcji rolniczej.

– Targi w Marszewie są szansą na nawiązanie nowych kontaktów, które zaowocują w przyszłości. Wymiana doświadczeń i wspólne dyskusje na różnorodne tematy bez wątpienia przyczyniają się do rozwoju poszczególnych gospodarstw, a co za tym idzie, także całego polskiego rolnictwa – mówił Jacek Sommerfeld.

I dodawał: – Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ to również możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu przez osoby, które nie zajmują się rolnictwem na co dzień.

Przy mównicy stoi mężczyzna, który przemawia. Za nim siedzi orkiestra.

Występ orkiestry dętej, kiermasz ogrodniczy i porady dla rolników podczas targów w Marszewie

Na targach w Marszewie nie zabrakło stoisk wielu instytucji rolniczych takich jak Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na których chętni mogli uzyskać informacje na interesujące ich tematy.

Ponadto, na stoisku WODR odwiedzający mogli dowiedzieć się o platformie doradczej eDWIN, która ułatwi rolnikom podejmowanie decyzji w codziennej pracy. Dzięki platformie eDWIN rolnicy otrzymają między innymi informacje o zagrożeniach lub szkodnikach na polu, ostrzeżenia przed załamaniem pogody, porady dotyczące tego, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin oraz będą mieli ułatwiony kontakt z doradcą rolniczym.

Uwaga skupiona jest na dyrygentce podczas występu orkiestry. Od tyłu widać muzyków z instrumentami. W tle znajdują się ludzie.

Rzędy kolorowych kwiatów rabatowych. Pośród nich stoją tabliczki z ceną.

Targom, jak co roku, towarzyszył także kiermasz ogrodniczy, na którym odwiedzający mogli uzyskać porady dotyczące ogrodnictwa oraz kupić rośliny do swoich ogrodów lub na balkony. Miłośnicy muzyki mogli natomiast wysłuchać koncertu orkiestry dętej Zespołu Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Marszewie.

Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ odbywały się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Patronat medialny nad targami objęły: Głos Wielkopolski, portal Poznan Nasze Miasto, portal Pleszew Nasze Miasto, Radio Poznań, telewizja TVP3 Poznań, Wieści Rolnicze, portal Gospodarz.pl, Poradnik Gospodarski.

Kolejne targi WODR w Gołaszynie, Sielinku i Marszewie

Targi w Marszewie to jedno z wielu wydarzeń, które w tym roku organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W weekend, 21-22 maja, w Gołaszynie odbędą się Regionalne Targi Rolnicze Gołaszyn – Wiosna 2022.

Przed namiotami stoi grupa ludzi, którzy pozują do zdjęcia.

Zaledwie dwa tygodnie później, w weekend 4-5 czerwca, odbędą się targi, dni pola oraz wystawa zwierząt w Sielinku. Jest to największe wydarzenie organizowane przez WODR co roku.

Powrót to Marszewa zaplanowany jest na 19 czerwca, kiedy to odbędą się Marszewskie Dni Pola. Z kolei 3 października w Marszewie zaplanowane są Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ.

Cały kadr wypełniają wiklinowe koszyki, brązowe i białe.

Dwa nowoczesne, czerwone ciągniki stoją na trawie.

– Już teraz zachęcam do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – mówi dyrektor Jacek Sommerfeld.

Tekst: Norbert Kowalski

Zdjęcia: Marta Kaczmarek