Stoisko z cebulkami kwiatowymi. W rzędzie jest ułożonych kilka skrzyń z ziemią i opisem kwiatów.

Kolorowe kwiaty i sprzęt ogrodniczy na targach ogrodniczych w Pile

Różnorodny sprzęt i środki ogrodnicze, kolorowe kwiaty, oraz możliwość poznania wielu informacji na temat ogrodnictwa – to wszystko czekało na osoby, które 23 i 24 kwietnia pojawiły się w Pile na Krajowej Wystawie Miasto-Ogród. Współorganizatorem wystawy był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Krajowa Wystawa Miasto-Ogród powróciła na wyspę w Pile po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W tym roku odbyła się już po raz ósmy. Organizatorem wydarzenia jest miasto Piła, zaś współorganizatorem – Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wystawa jest skierowana do miłośników ogrodnictwa i rolnictwa zarówno mieszkających na wsi jak i w mieście.

Wystawa roślin ozdobnych. Na stoisku znajduje się wiele doniczek z roślinami zielonymi oraz kwiatami, które są oglądane przez kilka osób.

Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Kłodzie. W drewnianej budce znajdują się panie w regionalnych strojach, na białym obrusie są rozłożone produkty wiejskie.

– To impreza o bogatej tradycji, która bez wątpienia jest ważnym elementem w kalendarzu wydarzeń odbywających się w Pile oraz okolicach. W Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotnym aspektem życia dla wielu osób jest ogrodnictwo. Dlatego też z przyjemnością angażujemy się w działania dotyczące tej tematyki – mówiła podczas otwarcia wydarzenia Alicja Stachowiak, drugi zastępca dyrektora WODR.

Ponadto, dodawała: – Jednocześnie, Krajowa Wystawa Miasto-Ogród to także szansa na poznanie różnych tradycji i zwyczajów oraz rękodzieła ludowego. Pamiętajmy o tym, że ludowe rękodzieła są elementem tradycji naszego regionu, którą warto kultywować. Regionalna historia, zwyczaje, wyroby – to wszystko tworzy charakter Wielkopolski, regionu, który podąża ku nowoczesności, ale również nie zapomina o swoich korzeniach.

Na zwiedzających czekało wiele atrakcji, w tym między innymi pokaz kuchni regionalnej połączony z degustacją oraz możliwością zakupu różnorodnych produktów. Na wyspie, jak co roku, nie brakowało rękodzielników z naszego rejonu, z którymi współpracuje WODR. Dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszyły się małe zwierzęta takie jak kury, króliki i owce. Odwiedzający mogli także obejrzeć nowoczesny sprzęt rolniczy oraz setki różnorodnych kwiatów. Wszystkiemu towarzyszyły występy lokalnych zespołów.

Na podłożu jest ustawionych wiele drzewek i krzewów ozdobnych. Przed nimi spacerują ludzie.

Na targach nie zabrakło także stoiska WODR. Nasi doradcy udzielali porad z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich, udzielali informacji o aplikacji mobilnej EPSU, której celem jest upowszechnianie nowoczesnych technologii zastosowanych do świadczenia usług doradczych.

Przed namiotem Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu stoi Alicja Stachowiak, drugi zastępca dyrektora WODR oraz doradcy z Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pile.

Tekst: Iwona Walkowiak, Norbert Kowalski

Zdjęcia: Iwona Walkowiak, Michał Gawłowski