11 października 2021

FESTYN RODZINNY „OD ZIARENKA DO BOCHENKA”

Napisane przez Monika Mularczyk

Na niewielkim wzniesieniu w południowo-zachodniej części miasta Pyzdry, po wschodniej stronie ul. Wrocławskiej, ok. 200 m od jezdni, otoczony ogrodem oraz sadem stoi stary, zabytkowy wiatrak. Pyzdrski obiekt jest jednym z niewielu zachowanych na terenie Wielkopolski przykładów wiatraka typu holenderskiego. Zbudowany w 1903 r. przez rodzinę Bartczaków czynny był jeszcze w latach 80. XX w.

W niedziele 15.08.2021r. na sąsiadującym z odnowionym wiatrakiem placu rekreacyjnym odbył się pierwszy festyn rodzinny pn. „Od ziarenka do bochenka”. Festyn ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział mieszkańcy Pyzdr, okolicznych wsi oraz goście z sąsiednich powiatów.

Każdy zwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie. Swoje wyroby sprzedawali rękodzielnicy i lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Na stoiskach można było zakupić m.in. własnoręcznie wykonane, pięknie pachnące mydła, ozdobne ściereczki i ręczniczki, obrazy, drewniane ozdoby, czy swojskie jadło. Wśród smakołyków znalazły się: ogórki kiszone, smalec, domowe wypieki, mąki, miody, a przede wszystkim wypiekany własnoręcznie chleb posmarowany aromatycznym ziołowym masłem.

Organizatorzy spotkania nawiązali też do dawnych zwyczajów, tradycji wiejskich i prac domowo-gospodarskich. Zgromadzeni mogli podziwiać stare maszyny oraz zabytkowe elementy wyposażenia domu. Odbyły się również pokazy i warsztaty, w tym produkcji mąki, garncarstwa, a także wyplatania koszy z wikliny. Każdy chętny mógł zwiedzić od środka młyn i przyjrzeć się z bliska jego wyposażeniu. Punktem kulminacyjnym festynu było uruchomienie wiatraka i pokaz wypieku chleba.

Jednym z obecnych tego dnia wystawców był również Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym prezentował zainteresowanym nowoczesne metody walki biologicznej ze szkodnikiem kukurydzy – omacnicą prosowianką przy użyciu dronów.

Stoisko znajdowało się przy stacji meteorologicznej, która mierzy m.in. ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i siłę wiatru. Informacje podawane przez stację można sprawdzać na stronie internetowej urzędu gminy (https://www.pyzdry.pl/) w zakładce „Meteo dla rolnika”.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno rolników słuchających
z uwagą o nowinkach technologicznych, jak i dzieci zafascynowanych nowoczesnym sprzętem. Dodatkowo na stoisku można było skorzystać z porady doradcy, a także zabrać przygotowane  ulotki informacyjne.

Jak podkreślił na zakończenie Burmistrz Pyzdr Pan Przemysław Dębski, była to pierwsza i zapewne nie ostatnia edycja tego wydarzenia.

Czytany 75 razy Ostatnio zmieniany 11 października 2021