04 listopada 2020

Jeśli pokochamy zioła, wtedy mądrze pokochamy siebie i innych

Napisane przez Monika Górzna

          W dniu 15.09.2020 roku, 20 osobowa grupa kobiet z gminy Jastrowie odwiedziła gospodarstwo ekologiczne „ Ogród ziołowy Hyzop” Państwa Anny i Marka Górczewskich, położone w Rososze w powiecie kolskim.

         Pani Ania wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 9 ha, ukierunkowała je na tradycyjną uprawę ziół oraz uprawę rokitnika zwyczajnego. Gospodarstwo ma tradycję pokoleniową, informacje o uprawie, zbiorze, przeznaczeniu dla ludzi lub przygotowywaniu preparatów roślinnych do nawożenia i ochrony przed chorobami i szkodnikami są również przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Gospodarstwo „Ogród ziołowy Hyzop” jest od 2010 roku w całości ekologiczne. Ogródek ziołowy znajduje się na powierzchni 0,32 ha. Gospodarstwo należy do gospodarstw edukacyjnych. Właścicielka zebrała w swoim ogrodzie ponad 400 ziół, w tym 72 odmiany mięty. W ogrodzie ziołowym znajdują się odmiany roślin polskich  - macierzanki, różne odmiany szałwii, oregano, kocimiętki oraz bylic. Występują również odmiany roślin egzotycznych – ziele szamana, ziele Azteków, szarłat, żeńszeń, lukrecja  gładka i chińska, senes, trawa cytrynowa i wiele innych. Osobną grupę stanowią  rośliny miododajne. W gospodarstwie założony jest również pas ochronny stanowiący schronienie dla płazów i owadów, składają się na niego nasadzenia typu: porzeczka złota, jałowce, dereń, jagoda Goi, kilkanaście odmian dzikiej róży i wiele odmian starych drzew owocowych.

Rośliny w ogrodzie ziołowym są opisane i oznakowane. Można się w ten sposób dowiedzieć  skąd roślina pochodzi, jakie stanowiska lubi, na co pomaga. Dodatkowo dla gospodarstw ekologicznych znajduje się informacja, która roślina nadaje się jako preparat roślinny stosowany w ochronie i nawożeniu roślin, lub jako roślina fitosanitarna oraz odstraszająca szkodniki.

Pani Ania ma ogromną wiedzę o ziołach, o ich uprawie, zastosowaniu w lecznictwie jako nalewki, soki, napary, herbatki, maści. Mogłaby godzinami opowiadać o swojej pasji w sposób bardzo przystępny i humorystyczny. Bardzo chętnie dzieli się przepisami, które możemy wykonać samodzielnie w domu.

Właścicielka w swojej ofercie edukacyjnej oprócz zwiedzania ogrodu, zapewnia szeroki wachlarz warsztatów dotyczących ziół jako roślin miododajnych, leczniczych i przyprawowych, służy pomocą przy zakładaniu apteki na parapetach naszych okien, uczy o domowym wykorzystaniu ziół na nalewki, soki, herbatki, napary, octy i oleje, wspólnie z uczestnikami warsztatów tworzy desery ziołowe ozdabiane kwiatami jadalnymi.

Gospodarstwo podczas zwiedzania zapewnia odwiedzającym pyszne posiłki na bazie własnych ziół i roślin uprawnych oraz produktów ekologicznych. Poczęstunek własnymi produktami ziołowymi cieszy się ogromnym powodzeniem, można spróbować zdrowotne nalewki, herbatki, soki oraz desery sporządzane przez uczestników warsztatów w trakcie spotkania. Panie mogły również skorzystać z porad kosmetyczno-dermatologicznych, wypróbować krem z nagietka oraz olej z owoców rokitnika, oraz nauczyć się jak wykonać proste maści i kremy.

Pani Ania uzmysławia uczestnikom warsztatów w jaki sposób zamykać aromaty i witaminy w tworzonych w domowych zakątkach potrawach i przetworach. Ukazuje proste , domowe sposoby leczenia drobnych dolegliwości. Zdradza wiele prostych przepisów na leczenie przeziębienia i zdobycie odporności nawet po ciężkich chorobach nowotworowych. Uczy, jak dbać o wygląd naszej skóry, jakie maści ziołowe stosować i jakich kąpieli zażywać.

     Na zakończenie pobytu można było zakupić sadzonki ziół oraz wyroby ekologiczne - nalewka wiśniowa, nalewka z arcydzięgla, sok z rokitnika, olej z owoców rokitnika, maść nagietkową…i wiele innych.

„Ziołowe SPA” pani Ani, właścicielki „ ogrodu ziołowego Hyzop” polecamy każdej kobiecie  :-)

Dla tych którzy nie byli w gospodarstwie „Hyzop” albo dla tych którzy chcieliby odświeżyć sobie pamięć z wizyty…polecam cztery odcinki filmiku …. https://www.youtube.com/watch?v=Sbj2wq_qUlM

Czytany 572 razy Ostatnio zmieniany 04 listopada 2020