Wydrukuj tę stronę
22 września 2021

Wyjazd studyjny – „Rolniczy Handel Detaliczny i przetwórstwo żywności na niewielką skalę”

Napisane przez Beata Mączyńska

Dnia 14.09.2021 rok odbył się wyjazd studyjny  dla grupy osób (mieszkańców obszarów wiejskich) z terenu powiatu wągrowieckiego.  Wyjazd ten zorganizowany został w oparciu o fundusze z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Realizowany wyjazd studyjny w ramach tej operacji miał na celu podniesienie wiedzy w zakresie Rolniczego Handlu Detalicznego i prowadzenia przetwórstwa produktów rolnych na niewielką skalę w gospodarstwie oraz propagowanie innowacyjnych rozwiązań w przetwórstwie żywności. Operacja ta była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy było gospodarstwo Aleksandry i Mieczysława Babalskich posiadającego certyfikat AGROBIOTEST-u i atest EKOLANDU. Znajduje się ono we wsi Pokrzydowo położonej na Pojezierzu Brodnickim. Gospodarstwo to jest pierwszym gospodarstwem w Polce, które zaczęło produkcję metodami ekologicznymi, obecnie uprawiane są tutaj prymitywne gatunki zbóż, które były uprawiane przed naszą erą – Orkisz i Samopsza. Są to zboża posiadające  wysokie walory odżywcze i można określić, że posiadają miano żywności funkcjonalnej, a nawet prozdrowotnej. Od wielu lat właściciele gospodarstwa współpracują z Bankiem Genów w Radzikowie.

Przy gospodarstwie, od 1991 roku działa Wytwórnia Makaronów BIO. Przetwarza ona produkty pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych. W gospodarstwie produkowane są mąki z wcześniej wymienionych upraw (orkiszu i samopszy), mąki pszenne razowe, mąki żytnie razowe, mąki  jęczmienne razowe, mąki owsiane razowe, mąki gryczane oraz mąka grochowa.  W gospodarstwie właściciel zaprezentował działanie wytwórni makaronu i mąk, przedstawił sposoby sprzedaży wyprodukowanych produktów  oraz sad owocowy ze starymi odmianami jabłek . Z jabłek wyprodukowanych w sadzie sporządzane są susze owocowe.

Drugim obiektem, który został odwiedzony, przez uczestników wyjazdu studyjnego była Winnica przy Talerzyku znajdująca się w miejscowości Topolno położona w pradolinie Dolnej Wisły w Zespole Parków Krajobrazowych. Z malowniczo położonej Winnicy, można podziwiać zjawiskowe meandry rzeki Wisły (położona 33 km od Bydgoszczy). Winnica nawiązuje do tradycji upraw winorośli sięgających XIII wieku na terenach kujawsko-pomorskich oraz tradycji wytwarzania win przez klasztory. Nasadzenie w Winnicy  obejmuje 2000 tys. winorośli umiejscowionych  na południowo-zachodnim stoku, z który produkowane jest wino białe i czerwone. Produkcja win odbywa się z ręcznie zebranych owoców, w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej. Właściciel Winnicy przedstawił uczestnikom wyjazdu studyjnego swoją winnicę, proces uprawy winorośli, zbiór i proces powstawania wina oraz możliwości sprzedaży wytworzonego produktu.

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy mieli zaprezentowane przykłady dywersyfikacji działalności w gospodarstwach rolnych i różne możliwości odniesienia sukcesu w oparciu o prowadzone gospodarstwa rolne oraz możliwości sprzedaży produktów rolnych w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

 

 Opracowała Beata Mączyńska – PZDR nr 5 Wągrowiec

Czytany 87 razy Ostatnio zmieniany 22 września 2021

Galeria