18 sierpnia 2021

Dane meteo dla regionu ze stacji pogodowych

Napisane przez Łukasz Kowalski

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu dysponuje siecią stacji meteorologicznych, które zbierają dane o stanie pogody oraz wspierają rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin.

Każda stacja na bieżąco monitoruje podstawowe dane meteorologiczne (temperatura, suma opadów atmosferycznych, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, punkt rosy).

Dane ze stacji meteorologicznych mogą być wykorzystywane przez rolników, których gospodarstwa rolne położone są w odległości do 10 km od urządzenia. Rolnicy z terenu gminy Wągrowiec mogą korzystać ze stacji, które znajdują się w Gospodarstwach Demonstracyjnych w miejscowości Łaziska i Oporzyn.

Poniżej przedstawiam zestawienie, z którego można odczytać wartości temperatury oraz sumy opadów w poszczególnych miesiącach roku 2019, 2020 i 2021.

Oporzyn

 Łaziska

Porównując to zestawienie możemy stwierdzić podobne wartości średnich temperatur w poszczególnych miesiącach, ale jak spojrzymy na sumę opadów, to od razu widzimy dużo mniejsze wartości w bieżącym roku w stosunku do roku ubiegłego.

Opady w 2021 roku są porównywalne do roku 2019, w którym Wielkopolska (i nie tylko) borykała się ze zjawiskiem suszy. Na terenie gminy Wągrowiec zauważyć można długotrwałe okresy suszy, po których następuje opad (ulewa), z którego rośliny w większości i tak nie mogą skorzystać – część wody spływa z powierzchni uprawy albo rośliny są tak mocno uszkodzone przez suszę (nastąpiło zahamowanie rozwoju), że wegetacja nie przebiega w sposób prawidłowy.

Fala upałów i niewielkie ilości opadów sprawiają, że warunki do uprawy stają się coraz trudniejsze a efekty niekorzystnych warunków pogodowych są zauważalne w niższych plonach.

 

Łukasz Kowalski

PZDR Nr 5 – P5.WĄG

Czytany 94 razy