25 sierpnia 2015

Najlepsze smaki z regionu tureckiego

Przygotowane przez

13 sierpnia 2015 roku na Starym Rynku w Poznaniu, w Sali Muzeum Archeologicznego odbyła się XV edycja Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Był to wojewódzki finał konkursu na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną. Z uwagi na bardzo dużą liczbę zgłoszeń, do finałów regionalnych zakwalifikowano produkty, których karty były poprawnie wypełnione, udowodniono powiązanie z regionem i specyficzny charakter produktu. Ostatecznie do konkursu na najlepszy regionalny produkt żywnościowy 2015 zakwalifikowano 48 produktów, a o nominację do nagrody PERŁA razem z nagrodzonymi produktami     w tej edycji ubiegało się 7 produktów nagrodzonych w latach wcześniejszych.

Organizatorami konkursu była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Tradycyjnie już od wielu lat do konkursu zgłaszane są produkty z powiatu tureckiego. Do tegorocznego finału konkursu spośród zgłoszonych produktów zakwalifikowano:

nalewkę sołtysowej w wykonaniu Pani Iwony Darabasz, ser naturalny wiejski sporządzony przez Panią Marzenę Gorgolewską, chleb wiejski na zakwasie upieczony przez Panią Urszulę Banasiak oraz baleron wiejski wędzony Pana Józefa Jadczaka.

Do Nagrody PERŁA 2015 rok zgłoszono nagrodzoną w roku 2011 szynkę wiejską wędzoną przygotowaną również przez Pana Józefa Jadczaka.

Piętnasta edycja konkursu zakończyła się wielkim sukcesem dla uczestników powiatu tureckiego. Pierwsze nagrody w kategorii produkty pochodzenia zwierzęcego otrzymał ser naturalny wiejski Pani Marzeny Gorgolewskiej oraz baleron wiejski wędzony Pana Józefa Jadczaka, natomiast nagroda w kategorii produkty pochodzenia roślinnego trafiła do Pani Urszuli Banasiak za chleb wiejski na zakwasie. Ponadto wyróżnienie w kategorii nalewek i napojów otrzymała nalewka sołtysowej Pani Iwony Darabasz.

Bardzo serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.

Aneta Gadomska, ZD Turek

foto: Aneta Gadomska

Czytany 2584 razy Ostatnio zmieniany 26 sierpnia 2015

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.