20 września 2021

Finał konkursu rozstrzygnięty

Przygotowane przez

W roku 2021, po przerwie związanej z pandemią zostały wznowione różnego rodzaju konkursy. Na terenie powiatu tureckiego, w Dobrej podczas wydarzenia pn. Wspólne gotowanie z produktem miał miejsce Finał Wojewódzki XX edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – „Smaki Regionów”. Główną ideą konkursu jest identyfikacja produktów regionalnych, jak również promocja regionalnej żywności, a także zachęcenie mieszkańców obszarów wiejskich do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu. Tradycyjnie organizatorem konkursu była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Do tegorocznej wojewódzkiej edycji konkursu zostały zgłoszone 62 produkty w różnych kategoriach, w tym 8 do nagrody „Perła”, która jest najwyższą nagrodą w konkursie. Wszystkie zgłoszone do oceny produkty zostały wytworzone przez lokalnych przetwórców, rolników oraz koła gospodyń wiejskich. Wśród uczestników konkursu znaleźli się również przedstawiciele powiatu tureckiego. Był on reprezentowany przez członków kół gospodyń wiejskich z gminy Brudzew. Panie Urszula Banasiak, Teresa Grzelka, Ewelina Mocna, Marianna Ostrowska oraz Pan Szczepan Banasiak zgłosili do konkursu takie potrawy jak: chleb czystoziarnisty oraz z ziarnami, dynię w occie, likier jajeczny, nalewkę z piwa oraz kaczkę nadziewaną - tradycyjną. Oceny wszystkich produktów dokonała kapituła powołana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Miło nam poinformować, że Pani Urszula Banasiak z Galewa otrzymała pierwsze miejsce w podkategorii produkty i przetwory mięsne za zgłoszoną do oceny kaczkę nadziewaną - tradycyjną. Pani Urszula w konkursie reprezentowała Koło Gospodyń Wiejskich Galew-Wincentów.

Warto również w tym miejscu wspomnieć o udziale członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Galew-Wincentów w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Polska od Kuchni” - , którego Wojewódzki Finał miał miejsce 11 września w Swarzędzu. Festiwal KGW to wyjątkowe wydarzenie, gdzie spotykają się najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich w regionie, by pochwalić się swoimi najlepszymi, własnoręcznie przygotowanymi daniami. Organizowane corocznie spotkanie ma także na celu integrację, aktywizację, a także promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego, jak również wymianę międzypokoleniowej wiedzy i umiejętności.

Panie z KGW Galew-Wincentów poddały ocenie przygotowaną kaczkę nadziewaną.

Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie, a zwycięzcy etapu regionalnego będą dalej rywalizować w wielkim finale Festiwalu KGW, który odbędzie się 25 września w Warszawie na PGE Narodowym.

Wszystkim laureatom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Poniżej w galerii krótka relacja fotograficzna z Dobrej i Swarzędza. Zdjęcia ze swojego albumu udostępniła Pani Urszula Banasiak.

Czytany 92 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.