11 września 2019

DNI POLA I ZAGRODY – KAŹMIERZ 2019

Napisane przez Lech Dudek

 W dniu 12 czerwca 2019 roku zgodnie z wieloletnią  tradycją  doradca  WODR Poznań  Lech Dudek zorganizował na terenie tutejszej gminy „Dni Pola i Zagrody - Kaźmierz 2019” połączone  z VII Samochodowym objazdem pól i gospodarstw na terenie  gminy Kaźmierz. Także w tym roku ze względu na wydłużoną trasę przejazdu do zaplanowanych miejsc organizator wzorem ubiegłych lat zaplanował przejazd samochodami osobowymi.  Zgodnie z programem  spotkanie miało swój początek w Gospodarstwie Agroturystycznym „Wadera” pani Anny Banaszczyk w Brzeźnie.  W dniu tym od samego rana słoneczna aura zachęcała do wzięcia udziału w tej imprezie i dlatego zgodnie  z przewidywaniami uczestnicy nie zawiedli i licznie zjechali do Brzezna samochodami osobowymi. Przybyli także zaproszeni goście – Wójt Gminy Kaźmierz – pan Zenon Gałka,  Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Szamotułach pan Sławomir Hazak, pani Małgorzata Hojan-Troszczyńska i Grażyna Nowakowska z KRUS Szamotuły,  Delegaci do  Wielkopolskiej  Izby Rolniczej – pani Dorota Jaskuła i  pan Ireneusz Glanc oraz panowie Edwin Naglik i Krzysztof Kubsik z Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG w Baborówku, oraz panie i panowie doradcy z powiatu szamotulskiego a także liczna grupa rolniczek i rolników z terenu gminy Kaźmierz i gmin sąsiednich. Tu wszyscy uczestnicy wysłuchali komunikatów i  informacji dot. aktualnej sytuacji w rolnictwie. Tematyka wykładów była bardzo różnorodna i obejmowała: „Fundusze UE dla rolnictwa do roku 2020”, podsumowanie akcji elektronicznego składania wniosków o  płatności  obszarowe  na  rok 2019, omówiono także stan i oceniono uprawy rolnicze w świetle dotychczasowego przebiegu pogody i pogłębiającego się zjawiska suszy.  Następnie doradca WODR Lech Dudek  przedstawił słuchaczom wykład: „Wpływ przebiegu pogody w okresie wegetacji 2018/19 na rośliny uprawne prowadzone zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin”. Kolejnym planowanym założeniem programu był objazd gospodarstw i pól na terenie gminy Kaźmierz.  W ramach tego punktu wszyscy uczestnicy odwiedzili pola w Gospodarstwie Demonstracyjnym pana Wojciech Kalinowskiego w miejscowości Kaźmierz gdzie zapoznali się z doświadczeniami odmianowymi. W tym miejscu  uczestnicy objazdu mieli możliwość obejrzeć i porównać kolekcję odmian pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta oraz rzepaku ozimego prowadzonych według zasad integrowanej ochrony roślin. Przeprowadzona tu została także prezentacja kolekcji odmian roślin uprawnych, porównanie ich cech odmianowych oraz przydatność do uprawy w warunkach Wielkopolski. Temat przedstawił i omówił prowadzący gospodarstwo pan Wojciech Kalinowski oraz doradca Lech Dudek.  

Następnie wszyscy uczestnicy dotarli do Campingu w Komorowie gdzie wspólnym piknikiem nad brzegiem jeziora bytyńskiego zakończyli  Dni Pola i Zagrody – Kaźmierz 2019 roku.  

Organizator bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły w organizacji i  przyczyniły  się do sprawnego przebiegu  tej imprezy rolniczej na terenie gminy Kaźmierz w bieżącym roku.

 

Do zobaczenia za rok !!!

Czytany 995 razy Ostatnio zmieniany 11 września 2019