02 stycznia 2020

Straty ciepła w budynkach

Napisane przez Julita Maślińska

Pod koniec listopada w gminie Zagórów odbył się pokaz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Najczęściej wykorzystanie kamery termowizyjnej kojarzymy z poszukiwaniem osób zaginionych, jednak taki sprzęt świetnie się sprawdza w budownictwie a także w rolnictwie.

Podczas pokazu wykonane zostały zdjęcia budynków, które obrazowały gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Okazuje się, że przyczyn może być wiele poczynając od drobnych łatwych do usunięcia, przez źle wykonaną izolację ze styropianu aż po wady konstrukcyjne.

I tak okazuje się, że najczęstszą przyczyną utraty ciepła z budynku są okna i drzwi a dokładnie ICH słabe parametry nawet przy nowych oknach, złe ustawienie, skruszałe uszczelki oraz złej jakości montaż. Kolejnym elementem budynku, który przyczynia się do strat ciepła jest dach. Często podczas zimy, kiedy jest śnieg na jednym dachu będzie on zalegał a inny będzie bez śniegu. Na tym przykładzie nawet bez użycia termowizji widać, gdzie ucieka ciepło, należałoby jak najszybciej wykonać         termoizolację dachu. Do strat ciepła dochodzi również przez ściany. Docieplenie styropianem niestety nie zawsze spełnia swoją rolę. Jeżeli styropian był położony na ściany a nie otynkowany z czasem dochodzi do jego utleniania i tym samym nie spełnia on swojej funkcji.

Ocenę budynku pod kątem termoizolacji można wykonać już na etapie budowy, co pozwoli uniknąć dodatkowych, nieplanowanych kosztów.

Czytany 1101 razy