02 września 2019

Dożynki Powiatowe 2019

Napisane przez Danuta Woźniak

W tym roku Dożynki Powiatowe obchodzone były w Strzałkowie. Jak co roku rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w intencji rolników celebrowaną w kościele Św. Doroty w Strzałkowie. Po uroczystej mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starostami dożynek, delegacjami, pocztami sztandarowymi, wieńcami dożynkowymi przemaszerował na plac boiska sportowego, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Uroczystego otwarcia Święta Plonów dokonali gospodarze dożynek tj. Starosta Powiatu Słupeckiego Jacek Bartkowiak oraz Wójt Gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński. Na ich ręce Starostowie Dożynek w osobach  Danuty Juszczak i  Adama Pawłowskiego złożyli bochen chleba z tegorocznego ziarna zbóż. Poświęconym chlebem częstowano uczestników.

Wyczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu: ,,Słupecki Rolnik Roku 2019”. Tytuł Słupeckiego Rolnika 2019 przyznano Panu Piotrowi Tomaszewskiemu z gminy Ostrowite. Podczas uroczystości dożynkowych uhonorowano tych, którzy zasłużyli się na rzecz lokalnej społeczności i rozwoju rolnictwa. Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali:

  • Jan Gierszewski z Szemborowa
  • Jan Kamiński z Pospólna
  • Zygmunt Małecki z Łężca
  • Karol Matkowski z Pospólna

Tradycyjnie w trakcie Dożynek rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie wieńce prezentowały wysoki poziom i profesjonalizm, ogromny wkład i zaangażowanie gmin. Według komisji oceniającej najładniejszym wieńcem okazał się wieniec z gminy Zagórów zajmując I miejsce.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć stoisk instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa oraz lokalnych wystawców związanych z rolnictwem, przetwórstwem i rękodzielnictwem. Zainteresowani mogli zasięgnąć fachowej porady na stoisku Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się występy artystyczne. Uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda . Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo - ,,Weekend ’’.

 

Czytany 851 razy