12 grudnia 2018

Kwiaty na Boże Narodzenie

Przygotowane przez

W okresie Bożego Narodzenia zastanawiamy się, jakie dekoracje zrobić by nasz dom wyglądał odświętnie. Oczywiście najważniejszą dekoracją tego święta jest pięknie ozdobiona naturalna choinka, ale warto też pamiętać i przystroić dom roślinami doniczkowymi takimi jak gwiazda betlejemska, grudnik czy cyklamen.

Najpopularniejszą z nich jest gwiazda betlejemska zwana też poinsecją lub wilczomleczem. W naturalnym środowisku rośnie na terenach Meksyku, Gwatemali i Kolumbii, jako krzew dochodzący do 3-5 m wysokości i kwitnie przez większą część roku. Kolorowe kwiaty poinsecji to tak naprawdę barwne liście zwane przykwiatkami. W naturalnych warunkach są zawsze czerwone a u odmian uprawianych również białe, kremowe, różowe aż po różne odcienie czerwonego. Przykwiatki otaczają właściwy kwiat-są one drobne, zielone bez zapachu. W naszych warunkach klimatycznych gwiazda betlejemska kwitnie od późnej jesieni do końca zimy, większość z nas wtedy po prostu wyrzuca roślinę. Jednak można przechować roślinę do następnego roku i doprowadzić do kolejnego kwitnienia. Pod koniec lutego należy stopniowo ograniczać podlewanie i przenieś ją w chłodne miejsce o temperaturze 14-15˚C

Następnie należy dokładnie przyciąć pędy rośliny. Zabieg ten pobudzi roślinę do wytworzenia kolejnych liści i pozwoli zregenerować siły przed kolejnym sezonem wegetacyjnym. Po tym zabiegu prze 4-6 tygodni, pozostawiamy ją w chłodnym miejscu, nie podlewamy i nie nawozimy.

Po około dwóch miesiącach przesadzamy do świeżego podłoża i zaczynamy ją obficie podlewać odstaną wodą i stawiamy na swoje miejsce. Nawożenie włączamy dopiero, gdy listki będą już trochę większe. Jeśli chcemy by gwiazda betlejemska zakwitła na Boże Narodzenie trzeba w październiku sztucznie skrócić jej dzień, wynosząc do ciemnego pomieszczenia lub nakryć kartonem. Roślina musi mieć przez 14-16 h na dobę zapewnioną ciemność, by pięknie się wybarwić. W tym czasie znów ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę do około 15˚C. Po dwóch miesiącach odkrywamy na stałe, nawozimy co 2 tygodnie i czekamy aż zakwitnie.

Kupując gwiazdę betlejemską ważny jest jej transport do domu. Roślina ta nie lubi przeciągów i niskich temperatur poniżej 0˚C, dlatego należy kupować te rośliny w zaprzyjaźnionych kwiaciarniach a nie na kiermaszu lub ulicy. Najlepiej kupioną roślinę zawinąć w papier a po przyniesieniu do domu postawić ją w chłodne miejsce, aby oszczędzić jej szoku termicznego. Dopiero po kilku dniach przenosimy ją na właściwe miejsce.

Następną rośliną kupowaną przed Bożym Narodzeniu jest grudnik znany też jako zygokaktus czy szlubergera. Grudnik, to roślina pochodząca z Brazylii, gdzie porasta drzewa i skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków. Roślina ta kwitnie najczęściej w listopadzie i grudniu, czyli w okresie Bożego Narodzenia i stanowią piękną ozdobę naszego domu. Grudnik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, nie toleruje ostrego słońca, najlepsza temperatura to 20°C. Podlewać ją w czasie kwitnienia należy umiarkowanie, tak aby ziemia była stale wilgotna, nawozić raz na cztery tygodnie. Grudnik nie wymaga częstego przesadzania, wystarczy przesadzić go co 3-4 lata do podłoża dla kaktusów.

Gdy grudnik przekwitnie (luty-marzec) należy go przenieś do chłodniejszego miejsca, mniej go podlewać i zaprzestać nawozić. Po okresie spoczynku podlewać co 3-4 dni i zraszać, następnie w miesiącach od sierpnia do października znów podlewamy mniej i przenosimy do chłodniejszego miejsca. Po tym okresie stawiamy roślinę na swoje miejsce i zaczynamy podlewać i nawozić do momentu ponownego kwitnienia. Gdy pojawią się pąki kwiatów grudnika, nie należy przestawiać rośliny w inne miejsce, bo pąki opadną.

Cyklamen, to również piękna roślina zdobiąca nasz dom na Boże Narodzenie. Należy do rodziny pierwiosnkowatych, pochodzi z basenu morza śródziemnego i nazywamy go fiołkiem alpejskim.

Cyklameny kwitną zazwyczaj od jesieni do wiosny, latem przechodzą okres spoczynku, dlatego po przekwitnięciu nie wyrzucamy go. Cyklamen to roślina wieloletnia i po okresie spoczynku potrafi pięknie zakwitnąć. Kwiaty cyklamena mają kolory od białego, przez róż, fiolet, łososiowy do czerwonego. Mogą być pojedyncze, podwójne, postrzępione czy nawet dwubarwne. Rośliny te lubią półcień i chłodne powietrze, w dzień od 10-15°C, a w nocy jeszcze chłodniej i dlatego cyklamen bardzo dobrze się czuje na werandach czy altanach. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne. Przy podlewaniu trzeba uważać, by nie zalać bulwy czy liści, najlepiej podlewać na podstawek a nadmiar wody usuwać. W okresie wzrostu i kwitnienia podlewamy go co 2-3 dni i nawozimy co 14 dni. Po przekwitnieniu przenosimy go do chłodnego miejsca i podlewamy raz w tygodniu nie dopuszczając do wyschnięcia ziemi. Gdy pojawią się nowe liście przesadzamy do świeżego podłoża i zaczynamy podlewać. Cyklamen jest rośliną dość podatną na choroby, najczęstszą chorobą jest szara pleśń, która początkowo objawia się brunatnieniem brzegów liści a następnie nalotem. Aby jej zapobiec pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń oraz unikajmy przelania roślin. Poza tym wszystkie pożółkłe liście, ogonki kwiatowe, kwiaty przekwitłe należy niezwłocznie usuwać by nie gniły.

Cyklamen, gwiazda betlejemska oraz grudnik to przepiękne i delikatne rośliny, które powinniśmy zaprosić do naszych domów nie tylko w okresie Bożego Narodzenia ale przez cały rok.

Czytany 1370 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.