25 lipca 2018

BHP w gospodarstwie rolnym

Napisane przez Julita Maślińska

Lato, to czas natężonych prac w gospodarstwie rolnym. Żniwa, sianokosy i niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że jesteśmy nieco bardziej nerwowi, mniej uważni i w tym samym czasie chcemy wykonać dużo więcej rzeczy niż zwykle. Nasza nieuwaga i pośpiech sprzyjają wypadkom. Najczęstsze wypadki w okresie letnim to upadki, pochwycenia przez części ruchome maszyn lub uderzenia.

Do upadków dochodzi często przez nieuwagę przy wysiadaniu z ciągników, kombajnów, schodzeniu z drabin. Jak schodzić z maszyn, drabin czy schodków, aby zminimalizować ryzyko upadku ?

  •  schodzimy przodem do schodków,
  •  przy wchodzeniu i schodzeniu przytrzymujemy się poręczy,
  •  nie skaczemy z przyczep, czy maszyn,
  • pracując na wysokości, pamiętajmy o zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju włazów.

Praca w rolnictwie, to praca na różnego rodzaju maszynach. Mimo, że ich stan techniczny jest coraz lepszy, jednak często samodzielnie dokonujemy drobnych napraw, często po wykonanej naprawie zapominamy założyć osłony na części ruchome. Jeżeli użytkujemy nowe maszyny koniecznie zapoznajmy się z instrukcją obsługi i sprawdźmy czy posiada certyfikat bezpieczeństwa CE

Podczas prac związanych z naprawą części ruchomych maszyn wyłączmy maszynę, zadbajmy o to, aby była obecna przy tym jeszcze jedna osoba, która będzie mogła w razie wypadku wezwać pomoc lub zatrzymać maszynę. Zwróćmy uwagę, aby nasza odzież nie była zbyt luźna a koszula pozapinana. Luźne ubrania mogą zostać łatwo pochwycone przez ruchome części maszyn.

Zadbajmy również o porządek w gospodarstwie. Opakowania po nawozach, worki po paszach czy środkach ochrony roślin przechowujmy w wyznaczonych do tego miejscach. Podobnie należy przechowywać drobne narzędzia typu łopaty, grabie czy widły.

Często w gospodarstwie do pomocy angażujemy dzieci. Pamiętajmy, że mogą one wykonywać prace dostosowane do ich wieku, umiejętności oraz pod nadzorem dorosłych.

Przy pracach w gospodarstwie sprawdza się stara dewiza: „śpiesz się powoli”.

Czytany 1325 razy