06 października 2017

Wyjazd studyjny ,,Innowacyjne rozwiązania w gospodarce pasiecznej”

Napisane przez Henryk Matkowski

W ramach programu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, realizowanego przez WODR w Poznaniu grupa pszczelarzy ,rolników i doradców z powiatu słupeckiego i sąsiednich w dniach 25-26-09-2017r. uczestniczyła w wyjeździe studyjnym. Część szkoleniowa odbyła się w hotelu Behapowiec w Grodzisku Wielkopolskim. Wykładowcami byli Jędrzej Wigura z WODR Poznaniu ,dr Grzegorz Pruszyński  z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu oraz dr Andrzej Jędruszuk z gabinetu weterynaryjnego w Swarzędzu .Podczas wykładów pierwszego dnia uczestnicy zdobyli fachową wiedzę z zakresu innowacji stosowanych w gospodarce pasiecznej.

W drugim dniu podczas zwiedzania pasieki w Sielinku pszczelarze zapoznali się z innowacyjnym sposobem zimowania rodzin pszczelich na dwóch korpusach ula wielkopolskiego z dennicą siatkową higieniczną. Dużym zainteresowaniem pszczelarzy cieszył się sposób podkarmiania rodzin. Pszczelarze zwiedzili również nowoczesną pracownię pszczelarską.

W gospodarstwie pana Piotra Mrówki w Poznaniu grupa zapoznała się z historią gospodarstwa oraz wysłuchała ciekawego wykładu dotyczącego hodowli pszczół. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia pasieki, pracowni oraz kontenera chłodniczego przeznaczonego do magazynowania ramek.

Interesująca dla zwiedzających była pracownia i przetwórstwo produktów pszczelich w gospodarstwie pana Michała Imbiorowicza w Przybrodzinie gm. Powidz. Pszczelarze zapoznali się z produkcją miodów pitnych.

Realizacja szkolenia połączonego z wyjazdem studyjnym umożliwiła uczestnikom wymianę doświadczeń, wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania innowacyjnych rozwiązań w prowadzeniu gospodarki pasiecznej.

Czytany 1287 razy