22 września 2017

Dlaczego jeździmy do Skierniewic ?

Napisane przez Barbara Stencel-Szykowna

Uczestniczki wyjazdu na  Święto Kwiatów,Owoców i Warzyw często słyszą pytanie: ,,dlaczego po raz kolejny jedziesz do Skierniewic ” ?

  • jedziemy do Skierniewic  bo jest pięknie, barwnie i wesoło,
  •  jedziemy do Skierniewic bo chcemy kupić nowe kwiaty, sadzonki i krzewy do swoich domów,
  • jedziemy do Skierniewic bo kochamy piękno i kwiaty i chcemy podziwiać wielobarwny pochód i przepiękne kompozycje kwiatowe,
  • jedziemy do Skierniewic, ponieważ chcemy się spotkać z przyjaciółmi, którzy tak samo jak my kochają piękno i kwiaty.

W dniu 16 września 2017 roku grupa 54 osób z powiatu słupeckiego wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Skierniewic na 40 Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Święto rozpoczął korowód: Owocowe Corso, które przeszło ulicami miasta. W pochodzie zaprezentował się Instytut Ogrodnictwa, szkoły, placówki kulturalne, gminy, działkowcy i zagraniczni goście, zachwycająca parada, która nigdy się nie znudzi oglądającym ją tłumom.

Centrum Kultury i Sztuki przygotowało 3 Krajowe Florystyczne Mistrzostwa Regionów. Szczególne zainteresowanie pań budziły pokazy mistrzów florystyki, wiele pań z uwagą przyglądało się, jak powstają przepiękne kompozycje roślinne. Osoby zainteresowane zasięgnięciem fachowej porady z zakresu produkcji warzyw, sadownictwa i roślin ozdobnych skorzystały z porad udzielanych przez pracowników naukowych Instytutu.   Zwiedzający mogli podziwiać wystawy prezentowane przez Instytut Ogrodnictwa i Miejski Ośrodek Kultury. Tradycją stało się zaproszenie odwiedzających do bezpłatnego skosztowania różnych potraw.  W tym roku było to - Coś pysznego – degustacja XL. W ofercie można było zdegustować; zupę grzybową, grochówkę, pasztet pieczarkowy, jabłka nadziewane żurawiną i ,,Skeirlotkę” –  szarlotkę w kształcie ogromnego jabłka.

Warto zaznaczyć, ze temu ogrodniczemu wydarzeniu towarzyszyła bogata oferta imprez kulturalnych. Najważniejszym punktem wyjazdu do Skierniewic – są jednak zakupy, a kupić można wszystko.  Słupczanie kupowali przede wszystkim rośliny ozdobne, nasiona, cebulki kwiatów, sadzonki, krzewy i drzewa owocowe. Pomieszczenie autokaru z trudem pomieściły te roślinne zakupy, tym bardziej, że niektóre kwiaty były dużych rozmiarów. Na pewno kwiatowe zakupy przyczynią się do upiększenia domów i przydomowych ogródków kwiatowych.

Na Skierniewickim Święcie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, to zdecydowanie jedna z najbardziej kolorowych imprez w Polsce.

Z pewnością pojedziemy tam za rok.

 

Barbara Stencel-Szykowna PZDR Słupca

 

Czytany 1710 razy Ostatnio zmieniany 22 września 2017