06 września 2017

Dożynki Powiatowe w Słupcy

Napisane przez Danuta Woźniak

W niedzielę tj. 3 września odbyły się Dożynki Powiatowe w Słupcy. Rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w intencji rolników celebrowaną w kościele Św. Wawrzyńca w Słupcy. Po uroczystej mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starostami dożynek, delegacjami, pocztami sztandarowymi, wieńcami dożynkowymi przemaszerował na plac targowiska miejskiego.

Na ręce Burmistrza Miasta Słupcy Michała Pyrzyka i Starosty Słupeckiego Mariusza Roga Starostowie Dożynek w osobach Pani Eweliny Nowak-Wędkowskiej z Jarotek gmina Ostrowite i Pana Ireneusza Główczyńskiego ze Słupcy złożyli okazały bochen chleba z tegorocznego ziarna zbóż. Następnie wójtowie i starostowie częstowali poświęconym chlebem uczestników Święta Plonów.

Oczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu: ,,Słupecki Rolnik Roku 2017”. Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało pięć gospodarstw rolnych. Tytuł Słupeckiego Rolnika 2017 przyznano Panu Marcinowi Maćkowskiemu z gminy Lądek, II miejsce zajął Pan Ireneusz Główczyński z gminy Słupca, III miejsce-Pan Adam Wysocki z gminy Powidz.

Podczas uroczystości dożynkowych uhonorowano tych, którzy zasłużyli się na rzecz lokalnej społeczności i rozwoju rolnictwa. Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali:

  • Agnieszka Makowska ze Słupcy,
  • Sylwia Kubiak ze Słupcy,
  • Ireneusz Główczyński ze Słupcy,
  • Jan Sobczak ze Słupcy,
  • Marek Walczak z Piotrowic,
  • Andrzej Siwiński z Koszut,
  • Janusz Ziętkiewicz z Koszut.

W trakcie Dożynek rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie wieńce prezentowały wysoki poziom, ogromny wkład i zaangażowanie gmin. Według komisji najładniejszym wieńcem okazał się wieniec z gminy Ostrowite zajmując I miejsce, następnie II miejsce wieniec z gminy Strzałkowo, oraz III miejsce – wieniec z gminy miejskiej  Słupca.

Obchodom uroczystości towarzyszyły stoiska instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa oraz wystawy lokalnych artystów. Zainteresowani mogli zasięgnąć fachowej porady na stoisku Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się występy artystyczne Dziecięcego Zespołu Ludowego,, Iskierki ’’ z Kotuni, dzieci z przedszkola Nr.1 i Nr. 4 w Słupcy, Klubu Seniora ,,Odrodzenie’’, zespołu: Vehikuł czasu oraz Orkiestry Dętej OSP Słupca.

Gwiazdą wieczoru był zespół  Freaky Boys.

Czytany 2456 razy Ostatnio zmieniany 07 września 2017