03 sierpnia 2017

Ogród to radość przez całe życie

Napisane przez Barbara Stencel-Szykowna
Panie zwiedzają szkółkę Panie zwiedzają szkółkę Barbara Stencel-Szykowna

W dniu 5 lipca br. grupa rolników z powiatu słupeckiego zapoznała się z ofertą szkółki pana Stanisława Z. z Tłokini Wielkiej w powiecie kaliskim. Wyjazd studyjny odbył się w ramach planu działalności PZDR nt.: ,,Pozytywne wzorce pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich’’.

W powiecie słupeckim wiele pań fascynuje się uprawą magnolii, a właśnie pan Zymon specjalizuje się w uprawie tych roślin, których przepiękne kwiaty są zwiastunem wiosny. W szkółce znajduje się 240 odmian magnolii i jest to największa kolekcja magnolii w Europie. Wyjazd do szkółki pana Zymona był spełnieniem marzeń wielu pań, które są miłośniczkami kwiatów. Mottem przewodnim pana Zymona jest chińskie powiedzenie: ,,Ogród to radość przez całe życie”.

Pan Zymon przedstawił zasady uprawy magnolii oraz innych krzewów i kwiatów. Ostatnio do swojej oferty włączył kwiaty naszego dzieciństwa tj. kwiaty, które rosły w ogródkach przydomowych naszych mam i babć. Panie z powiatu słupeckiego nie uległy wszechobecnie panującej modzie zakładania trawników i uprawie iglaków, tylko wokół domu sieją kolorowe kwiaty dwu i jednoroczne, oraz byliny. Kwiaty te wymagają dużo pracy, ale ich barwny wygląd daje więcej radości. Panie dokonały zakupów krzewów i sadzonek ulubionych kwiatów. Oferta szkółki tak bardzo spodobała się Słupczanom, że wiele pań chce ponownie przyjechać do szkółki w Tłokini. Należy zaznaczyć, że szkółka pana Zymona należy do sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR w Poznaniu.

Po wizycie w szkółce Słupczanie zwiedzili Kalisz. Po zabytkowej pierwszej stolicy Polski oprowadzała nas kaliszanka pani Halina  – główny specjalistka WROW w Poznaniu. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł zabytkowy park miejski mieszczący się nad rzeką Prosną. Założony w 1798 roku obok Ogrodu Saskiego, Ogrodu Krasińskich i Parku Łazienkowskiego jest najstarszym parkiem miejskim w Polsce. Zabytkowy park jest urządzony na wzór ogrodów angielskich. Park ma powierzchnię 25 ha. Pod koniec XIX w. w parku usytuowano dziewięć rzeźb. Po II wojnie światowej zachowała się tylko jedna z nich Flora –Kwiaciarka. W 1961 roku kaliski park został wpisany do rejestru zabytków. Na koniec wyjazdu rolnicy z powiatu słupeckiego udali się do Baru Różanego na posiłek. Właścicielem baru jest pani Marta - finalistka konkursu: ”Nasze Kulinarne Dziedzictwo” z 2014 roku. W Barze Różanym są serwowane potrawy regionalne, tradycyjne i wielkopolskie. Słupczanie mieli możliwość skosztowania staropolskiego żurku i czerniny z kaczki. Wyjazd mimo deszczowej aury należy zaliczyć do udanych, a pasjonaci kwiatów wrócili z pomysłami na ciekawe aranżacje swoich przydomowych ogródków kwiatowych.

                                                                                        Barbara Szykowna PZDR Słupca

Czytany 1863 razy Ostatnio zmieniany 29 marca 2018