14 grudnia 2016

Szkolenie dla kobiet w basku świątecznych świec

Opracowanie: Barbara-Stencel-Szykowna • Zamieszczenie: Danuta Woźniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W dniu 7 grudnia 2016 roku w Strzałkowie odbyło się szkolenie i pokaz dla kobiet z powiatu słupeckiego. Tematyka spotkania dotyczyła tradycyjnych potraw wielkopolskich oraz promocji i ochrony produktu regionalnego. W trakcie pokazu zaprezentowane zostały zdrowe warzywa, które w Wielkopolsce były znane od dawna, a obecnie nie są tak popularne. Takim warzywem z pewnością jest rzepa.

Jeśli chce się określić kogoś, że jest okazem zdrowia, to mówimy zdrów jak rzepa. Właściwie czarna rzodkiew, potocznie nazywana jest rzepą. Czarną rzodkiew znano już w starożytnym Egipcie, o czym świadczą napisy na egipskich piramidach. Podawano ją wraz z czosnkiem i cebulą robotnikom budującym piramidę Cheopsa. Jej dobroczynny wpływ na organizm znany jest od dawna .Dzięki bogactwu składników czarna rzepa jest warzywem, które powinno na stałe zagościć w naszej diecie. Niestety, obecnie rzepa nie jest warzywem popularnym. Najbardziej jest znana z wiersza dla dzieci Juliana Tuwima ,, Posadził dziadek rzepkę w ogrodzie ”. Rzepa była i jest symbolem krzepkości, siły i hartu ducha. Czarna rzodkiew jest tak naprawdę odmianą rzodkiewki, i tak jak ona ma dość ostry, charakterystyczny smak. Dzięki wyrazistemu smakowi możemy z powodzeniem stosować ją jako dodatek do kanapek, zamiast zwykłej rzodkiewki, pomidora czy ogórka. Taka zamiana na czarną rzepę może przynieść wiele korzyści dla zdrowia . Czarna rzodkiew wykazuje największe wartości odżywcze jesienią i zimą. Jest bogata w potas, wapń, magnez, fluor, żelazo, cynk, witaminy C,A B, błonnik. Poza tym zawiera enzymy, białka i fitocydy - substancje bakteriobójcze. Czarna rzepa leczy schorzenia wątroby, woreczka żółciowego i niestrawności, to właśnie na jej bazie produkowany jest lek rapacholin. Warto włączyć do naszej codziennej diety czarną rzepę, nie tylko potrawy zyskają na smaku, ale przede wszystkim zyska nasze zdrowie.

Przepis na surówkę z czarnej rzodkwi z jabłkiem

Składniki :

  • 2 średniej wielkości  rzodkwie,
  • 2 duże winne jabłka ,
  • sok z cytryny,
  • szklanka śmietany,
  • cukier, sól, zielenina.

Rzodkiew ucieramy na drobnej tarce, oprószamy solą i cukrem, odstawiamy. Obrane, pozbawione gniazd nasiennych jabłka ucieramy na tarce z dużymi otworami, kropimy sokiem z cytryny. Łączymy z odsączoną z nadmiaru soku rzodkwią, lekko doprawiamy do smaku, zalewamy śmietaną, mieszamy. Posypujemy zieleniną.

Szkolenie grudniowe zostało połączone ze spotkaniem wigilijnym, bo wielkopolska, postna kolacja wigilijna to samo zdrowie. Tak też było na spotkaniu . Na stołach pojawił się czerwony barszcz, grzyby, śledzie i piernik. Na zakończenie panie śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem i oczywiście składały sobie życzenia.

,, Weź ten opłatek drżącą ręka,

idź do każdego czy to bliski,

czy też daleki, precz z udręką ,

 patrzmy w dni jutra. Od kołyski

do wieku starca, w każdej doli

niech błogosławi Boże Dziecię,

nich ludzi ze smutku wnet wyzwoli

niech nastanie w całym świecie

pokój dla ludzi dobrej woli!

                                                        Barbara Szykowna PZDR w Słupcy

Lektura :

Irena Gumowska ,,Czy wiesz co jesz ? ”

Fragment wiersza: Opłatek – Józefa Knapika

Czytany 967 razy Ostatnio zmieniany 14 grudnia 2016