26 lutego 2015

Podsumowanie działalności doradczej w Słupcy

Przygotowane przez

 

IMG_2175

Fot. P.Smuszkiewicz    Otwarcie spotkania przez kierownika ZD A. Kwapicha

      Sala Herbowa Starostwa Powiatowego w Słupcy  w dniu 10.02.2015r. była miejscem tegorocznego podsumowania działalności doradczej za 2014 rok Zespołu Doradczego WODR w powiecie słupeckim. Wzięli w nim udział rolnicy w tym właściciele Gospodarstw Demonstracyjnych Tomasz Pradelski i Przemysław Kozłowski, specjaliści do spraw doradztwa rolniczego z powiatu słupeckiego  oraz  goście w osobach  wicestarosty Szymona Grzywińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatowej WIR Jerzego Kryszaka, Delegata do Walnego Zgromadzenia  Wielkopolskiej Izby Rolniczej Stanisława Plesińskiego, Kierownika  Biura Powiatowego AR i MR w Słupcy Jacka Szczapa, Kierownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa  w Słupcy Zbigniewa Wiśniewskiego.   Uczestnicy  spotkania zapoznali się z prezentacją ilustrującą  roczne wykonanie  Programu Działalności  Zespołu Doradczego realizowanego  przez specjalistów we wszystkich gminach powiatu słupeckiego, którą zaprezentował Kierownik  Adam  Kwapich .  Zilustrowano w niej ilościowe zestawienie wykonanych zadań doradczych w ramach głównych priorytetów , scharakteryzowano  wyniki potrzeb doradczych rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich. Przedstawiono udział rolników  w różnego typu  spotkaniach, szkoleniach i imprezach masowych minionego roku. W prezentacji  znalazł się  także pokaz  zbudowanej w ostatnich latach Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych z charakterystyką uczestniczących w niej Gospodarstw Demonstracyjnych z powiatu słupeckiego. Omówiono również rozbudowywany system  wspomagania decyzji w ochronie roślin wraz z Siecią Stacji Meteorologicznych. Zaprezentowano funkcjonowanie  obustronnych form  kontaktu doradców  i rolników poprzez  Elektroniczną Platformę Świadczenia Usług. Starszy doradca Henryk Matkowski  omówił zaplanowane do realizacji w 2015 roku  metody doradcze od strony ilościowej i tematycznej.

IMG_2190

Fot. A.Kwapich     Doradca H. Matkowski w trakcie wykładu

   Jacek Szczap Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa w Słupcy zapoznał rolników z bieżącą działalnością  BP AR i MR, nawiązując  w niej do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20120.Poinformował również uczestników spotkania  o terminarzu spotkań szkoleniowych PROW na terenie gmin powiatu słupeckiego.

IMG_2192

Fot. A. Kwapich    Kierownik BP ARiMR  J.Szczap w trakcie prelekcji

         Wykład specjalisty nt.”Wsparcie dla producentów ekologicznych  w ramach PROW 2014-2020” przeprowadziła   Główna Specjalistka   WODR ds. ekologii  Elżbieta Dryjańska. W trakcie wykładu przedstawiła zaawansowany projekt nowego systemu płatności bezpośrednich i jego komponenty. Scharakteryzowała działanie  rolnośrodowiskowo - klimatyczne ,  rolnictwo ekologiczne oraz płatności ONW.

IMG_2205

                                                                                          Fot. A. Kwapich            Pani E. Dryjańska w trakcie wykładu

    Bieżące informacje z zakresu integrowanej ochrony roślin przedstawił Zbigniew Wiśniewski Kierownik Słupeckiego Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa ,który skupił się w swym wystąpieniu na właściwym prowadzeniu przez rolników ewidencji zabiegów  stosowanych środków ochrony roślin.

IMG_2214

Fot. A. Kwapich    Z. Wiśniewski z WIORiN

    Uczestniczący w spotkaniu rolnicy wykazali duże zainteresowanie prezentowaną tematyką i zadali wiele pytań prelegentom w obrębie nurtujących ich zagadnień i problemów z nimi związanych.

                                                                                                                                   Adam Kwapich

 

Czytany 2349 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.