22 września 2010

Dzień Hodowcy Trzody Chlewnej w pow.słupeckim

Napisane przez Barbara Stencel-Szykowna , Danuta Woźniak

                                                                                                                                 

                                         Dzień Hodowcy Trzody Chlewnej  w powiecie słupeckim

 

             Już po raz szósty w powiecie słupeckim Zespół Doradczy WODR  wspólnie z firmą  Rolpasz zorganizowali Dzień Hodowcy Trzody.  W dniu 12 września br. na terenie siedziby firmy „ROLPASZ”  w Strzałkowie  odbyła  się impreza, na którą  przybyło wielu rolników  zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.  Ta otwarta dla wszystkich hodowców impreza  ma  kilka celów.  Do najważniejszych z nich należy cel  edukacyjny i  integracyjny.    

                Z  zaproszenia na Święto Hodowców skorzystali goście: starosta powiatu słupeckiego Mariusz Roga, wójt gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński , przewodniczący Powiatowej Rady WIR Henryk Tylman i dyr.  oddz .  LBS w Strzałkowie  Tomasz Czajkowski.


                 Uczestnicy imprezy mogli skorzystać z  wykładu na temat odchowu prosiąt , który wygłosiła dr inż. Aleksandra  Natłoczna-Kotara – przedstawiciel firmy LNB Poland  ,a także szkolenia nt.  ,, Trendy rozwojowe  w produkcji   tucznika oraz  analiza kosztów produkcji trzody chlewnej” przeprowadzonego przez  głównego specjalistę WODR Poznań inż. Bartosza Szczepankiewicza.

             Specjaliści Zespołu Doradczego zaprezentowali również pokaz badania mięsności tuczników przy użyciu ultradźwiękowego sonaru typu Piglog 105 warunkującego poprawność obliczania procentu mięsności.

            W trakcie imprezy wszyscy chętni producenci mogli wypełnić konkursową ankietę na temat wymogów Cross Compliance w gospodarstwie dla producentów trzody chlewnej. Zwycięzcy konkursu, którzy wykazali się dobrą znajomością  wymogów i uzyskali największą ilość punktów  w  wypełnionych  ankietach  otrzymali za trzy pierwsze miejsca pamiątkowe puchary.  Nagrody zostały wręczone zwycięzcom przez przedstawicieli organizatorów imprezy  Adama  Kwapicha  i  Tadeusza Matkowskiego.  

         Nagrodę specjalną za udział w konkursie  tj. świnkę rasy wietnamskiej otrzymał hodowca z  gminy Orchowo pan Jacek  Wańkowski.  Nagrodę tą ufundował pan Krzysztof Balewski - hodowca świnki wietnamskiej z gminy Słupca.

        W święcie nie zabrakło również akcentów rekreacyjnych. Przybyli rolnicy przy pysznej grochówce z kotła wojskowego i grillowanej kiełbasce rozmawiali o nurtujących  ich problemach.    

 

           W to słoneczne wrześniowe popołudnie ,każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dla dorosłych były  wykłady i  pokazy, dla młodszych uczestników zjeżdżalnia i konkursy, przy których w sposób atrakcyjny mogli spędzić czas.

          Dzień Hodowcy  na trwale wpisuje się w kalendarz imprez rolniczych w powiecie słupeckim ciesząc się dużym  zainteresowaniem  . Współorganizator   Zespół Doradczy w powiecie słupeckim serdecznie dziękuje wszystkim za udział i wkład organizacyjny w przygotowaniu  tej pożytecznej imprezy.

 

Czytany 4549 razy