Wydrukuj tę stronę
10 grudnia 2018

Sprawozdanie z realizacji spotkań Lokalnej Grupy Dyskusyjnej w PZDR Rawicz gmina Pakosław

Napisane przez Marian Giżewski

W 2018 roku realizowano tematykę produkcji wysokiej jakości warzyw i owoców gruntowych. Omówiono nowe technologie i techniki produkcji. Tematy wiodące to:

  • Integrowana produkcja wybranych gatunków roślin rolniczych
  • Nowe odmiany roślin rolniczych
  • Nowe technologie produkcji warzyw polowych
  • Nowe gatunki warzyw i owoców gruntowych

Wymieniano poglądy o zmieniających się warunkach produkcji oraz wprowadzaniu do uprawy produktów, na które jest zapotrzebowanie konsumentów. Wskazano na niedogodność związaną ze sprzedażą wyprodukowanych płodów, bowiem najbardziej opłacalna jest produkcja do konsumpcji, mniej do przetwórstwa. Mały producent musi korzystać z pośredników i dzielić się z nimi marżą, co obniża opłacalność produkcji. Innym wyzwaniem są zwiększone koszty produkcji związane ze wzrastającym brakiem pracowników w rolnictwie, wyjściem jest kosztowna mechanizacja zbioru i przygotowania do sprzedaży. Nie wszystkich rolników stać na te inwestycje, powoduje to zmienienie kierunków produkcji na mniej pracochłonne i odejście od produkcji warzyw i owoców gruntowych.

Program spowodował wzrost wiedzy rolników o nowych technologiach i kierunkach produkcji warzyw i owoców wysokiej jakości.

Czytany 1132 razy Ostatnio zmieniany 10 grudnia 2018