26 lipca 2017

Rośliny strączkowe w żywieniu zwierząt

Opracowanie:
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Obecnie prowadzi się działania mające na celu zwiększenie powierzchni uprawy roślin strączkowych. Ma to związek z zapotrzebowaniem na białko roślinne głównie dla zwierząt monogastrycznych.

Niestabilne i wysokie ceny śruty sojowej jak również stopniowe zabezpieczanie pasz krajowym białkiem roślinnym będzie czynnikiem wpływającym na powierzchnie upraw strączkowych.

Nie bez znaczenia jest też produkcja żywności bez GMO, który to kierunek coraz bardziej preferuje rynek konsumenta.

Na terenie powiatu rawickiego gleb dobrych jest niewiele, przeważają gleby słabe i średnie. Wprowadzając do uprawy rośliny strączkowe głównie łubiny, znacznie można poprawić biologiczne i fizykochemiczne właściwości gleb. Rośliny te charakteryzują się dodatnim bilansem substancji organicznej w glebie, przez bakterie brodawkowe wzbogacają glebę w azot, ich system korzeniowy pobiera składniki z głębszych warstw co zapobiega ich wymywaniu.

Obecnie na paszę uprawia się łubiny (żółty, wąskolistny ,biały), groch siewny , bobik.

Nasiona tych roślin wykazują duże zróżnicowanie pod względem odżywczym. Najwięcej białka ogólnego zawiera łubin żółty 39,0-44,4% dalej łubin biały 34,1-35,0%, oraz łubin wąskolistny 31,2-36,9%.Natomist zawartość lizyny (g/100g) w łubinie żółtym wynosi 4,4-5,3 w łubinie białym 4,1-4,8, łubinie wąskolistnym 4,4-4,8 przy zawartości metioniny odpowiednio w łubinie żółtym 0,32-0,81, łubinie białym 0,60-0,74, łubinie wąskolistnym 0,42-0,56. Udział nasion strączkowych w żywieniu zwierząt monogastrycznych jest zróżnicowany w zależności od gatunku i wieku zwierząt.

W żywieniu drobiu najlepiej sprawdza się łubin żółty którego w mieszankach dla kurcząt rzeźnych i nosek towarowych można stosować do 20%.

W żywieniu trzody chlewnej zawartość łubinu żółtego w mieszankach nie powinna przekraczać: dla warchlaków 15%, dla tuczników w fazie grower 25%, w fazie finiszer do 30%.

Łubinu białego nie poleca się w żywieniu świń.

 

Literatura:

Wybrane zagadnienia uprawy roślin strączkowych. Praca zbiorowa pod redakcją merytoryczną prof. dr. hab. Jerzego Księżaka, Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA

Czytany 2490 razy Ostatnio zmieniany 26 lipca 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.