26 lipca 2017

Czynniki wpływające na wybór systemu uprawy roli

Opracowanie:
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Warunki ekonomiczne, w których funkcjonuje współczesne rolnictwo są jednym z czynników powodujących wybór określonego systemu uprawy roli, jednocześnie każde odziaływanie na glebę wiąże się z określonym skutkiem, który to ma podstawowy wpływ na plonowanie roślin w następnych sezonach wegetacyjnych.

Ogólnie sposoby uprawy roli możemy podzielić na:

- uprawę płużną

- uprawę bez płużną

- zerową z siewem bezpośrednim

Na terenie powiatu rawickiego obecnie stosuje się głównie uprawę płużną . Ma to związek ze stosowanym płodozmianem, skalą produkcji zwierzęcej i zagospodarowaniem nawozów organicznych.

Wybór odpowiedniego systemu uprawy roli ma wpływ na:

- Materię organiczną gleby – rozmieszczenie resztek pożniwnych w warstwie uprawnej, proces ich mineralizacji i humifikacji.

- Właściwości fizyczne gleby  takie jak jej gęstość, zwięzłość, uwilgotnienie. Jednymi z czynników mających na to wpływ jest rodzaj, czas i głębokość działania narzędzi do jej uprawy.

- Właściwości chemiczne – dotyczy to głównie zasobności warstwy ornej w składniki pokarmowe ich rozkład, jak również ograniczenie ich przemieszczania się poza warstwę orną.

- Właściwości biologiczne gleby – na nie wpływają takie czynniki jak ilość, struktura, aktywność mikroorganizmów i fauny glebowej.

- Zachwaszczenie – sposób uprawy gleby wpływa na gradację pionową w warstwie ornej nasion chwastów i samosiewów roślin uprawnych.

- Czasochłonność i zużycie paliwa – jest podstawowym czynnikiem branym pod uwagę w aspekcie ekonomicznym. Najbardziej energochłonne są orka głęboka i głęboka uprawa.

Stosując uproszczoną metodę uprawy gleby oszczędności paliwa mogą sięgać  kilkudziesięciu procent nakładów.

Decydując się na wybór systemu uprawy roli należy brać pod uwagę powyższe czynniki i odnieść je do panujących aktualnie warunków siedliskowych, pogodowych oraz terminu agrotechnicznego.

 

Literatura:

Współczesne sposoby i systemy uprawy roli w  teorii i praktyce rolniczej -prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski, dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Iwona Jaskulska

Czytany 2292 razy Ostatnio zmieniany 26 lipca 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.