26 października 2016

Wybrane rasy bydła mięsnego

Opracowanie:
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Rasy mięsne cechują się dużą różnorodnością, która decyduje o tym, że bydło mięsne utrzymuje się w zarówno w warunkach chowu bardzo intensywnego jak również w warunkach ekstensywnych. Decydując się na hodowlę bydła mięsnego hodowca staje przed dylematem jaką rasę wybrać. O jej wyborze powinny decydować planowane warunki utrzymania oraz spodziewane koszty produkcji.

Jednym z kryteriów podziału ras bydła mięsnego jest ich przydatność do poszczególnych systemów chowu. I tak możemy przyjąć podział ras na ich szczególne predyspozycje do:

  1.  Intensywnego  systemu chowu (Belgian Blue, Charolaise, Marchigiana, Blonde d’Aquitaine, Simental mięsny, Limousin , Piemontese)
  2. półintensywnego systemu chowu ( Limousin, Piemontese,Angus,Salers,Hereford)
  3. do ekstensywnego systemu chowu ( Angus,Salers,Hereford,Welsch Black,Galloway,Highland)

 

Przyjmując warunki hodowli na terenie o gęstej zabudowie inwentarskiej bez możliwości zapewnienia zwierzętom wypasu pastwiskowego, przy dobrze usprzętowionym gospodarstwie, dobrych warunkach utrzymania oraz żywienia, należało by się skłaniać w kierunku wyboru rasy nadającej się do chowu intensywnego. Szczególnie przydatnymi do tego systemu są rasy:

 Charolaise

Rasa pochodzi z Francji. Jest to bydło o bardzo dużym kalibrze, umaszczeniu jednolitym białym, czasami słomkowym, późno dojrzewające (18-24 miesięcy), masa ciała krowy 700-900 kg, buhaja 1000-1200kg, przyrosty dobowe 1200-1500g, o średniej łatwości wycieleń i wysokiej masie cieląt. Wartość opasowa bardzo wysoka.

Limousine

Rasa pochodzi z Francji. Jest to bydło średnim do dużego kalibru, umaszczeniu jednolitym czerwonym z rozjaśnieniami na brzuchu , głowie i dolnych częściach kończyn, średnio –późno dojrzewające (15-20), masa ciała krowy 650-800 kg, buhaja do 1200kg, przyrosty dobowe 1100 -1300g, o dużej łatwości wycieleń i średniej masie cieląt. Wartość opasowa bardzo dobra.

Simental mięsny

Rasa pochodzi z Szwajcarii, o masie ciała krowy 700-800kg, buhaje 1000-1200kg, umaszczeniu łaciatym w odcieniu brązu i beżu, białej głowie i podbrzuszu. Należy do ras o przyrostach dobowych 1100-1300g, późno dojrzewających, średniej płodności, wysokiej mleczności i wysokiej masie cieląt przy urodzeniu. Wartość opasowa bardzo wysoka.

Jednym z nowo tworzonych stad bydła mięsnego jest stado Pana Daniela Baszyńskiego w Zakrzewie. Rolnik hoduje rasę Limousine w cyklu zamkniętym wykorzystując istniejące budynki, które adoptował do potrzeb aktualnego kierunku produkcji.

 

Literatura:

Rasy Bydła Mięsnego - PZHiPBM

Czytany 1730 razy Ostatnio zmieniany 26 października 2016

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.