15 listopada 2021

Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu – GARDENIA 2021

Napisane przez Dorota Piękna - Paterczyk

Od wielu lat Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu odbywały się w miesiącu lutym. W tym roku po przerwie spowodowanej pandemią organizatorzy przenieśli targi na miesiąc listopad. W dniach od 4 do 6 listopada br na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się „uczta” dla wszystkich zainteresowanych branżą ogrodniczą. W trzech pawilonach stoiska przygotowali producenci materiału szkółkarskiego czyli drzew i krzewów ozdobnych, roślin ogrodniczych i doniczkowych. Zainteresowani mogli zapoznać się z nowościami polecanymi przez producentów i przedstawicieli sektora szklarni, podłoży oraz materiałów pomocniczych. Zachęcająco wyglądały stoiska z nasionami i cebulkami oraz różnymi akcesoriami i narzędziami, nawadnianiem i maszynami ogrodniczymi. Ważnym punktem była architektura krajobrazu, place zabaw oraz meble ogrodowe. Tradycyjnie zakres florystyczny oraz dekoracyjny „przyciągał” dużą ilość zainteresowanych osób. Organizatorzy zaproponowali wiele współtowarzyszących wydarzeń.

Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotował stoiska na których pracownicy naukowi udzielali porad z zakresu sadownictwa oraz projektowania ogrodów.

 Po raz XV odbyło się Forum Miejska Sztuka Ogrodowa. Hasłem tegorocznej edycji było jak „Odbetonować miasta”. Konferencję poprowadził charyzmatyczny dr hab. Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który  dyscyplinował prelegentów do przestrzegania zaplanowanego czasu. Bogaty program zaproponowany przez redakcję wydawnictwa Zieleń Miejska przyciągnął wielu słuchaczy. Prelegentami były osoby związane z zielenią miejską, architekci krajobrazu oraz „ludzie z branży”. Prelegenci w swoich wystąpieniach zwrócili uwagę na ważność tematu wiodącego Miejskiej Sztuki Ogrodowej. W swoich wystąpieniach zaznaczali, że miastami rządzi inżynieria, optymalizacja kosztów i przeróżne zarządzenia i ustawy. Nie można tak tego problemu zostawić. Samo zachęcanie i pokazywanie urzędnikom walorów estetycznych i dekoracyjnych roślin zielonych nie zmieni myślenia urzędników i obowiązujących przepisów. Należy zacząć coraz bardziej walczyć. Może sposobem walki jest ta sama broń o prawo do natury w mieście, która z natury miasta obdziera? Należy zwrócić uwagę na świadomy wybór materiałów, z których budujemy nasze miasta, co ma kluczowy wpływ na dążenie do uzyskania neutralności klimatycznej. Okazuje się, że branża budowlana odpowiedzialna jest za 10% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Wykładowcy apelowali o wzięcie odpowiedzialności za jakość materiałów zapewniającą ich długowieczność, ale także możliwość ponownego wykorzystania. Zwracali także uwagę, aby materiały były produkowane zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. A może pomyślmy o zazielenieniach naszych dachów? Takie dachy gromadzą w naturalny sposób wodę i zmniejszają jej odpływ, tworzą zastępczą przestrzeń życiową dla roślin i zwierząt oraz kreują piękny krajobraz.

Prelegenci używając określenia BZI czyli błękitno-zielona infrastruktura mieli na myśli zagadnienia związane z procesem zazieleniania, przywracania wód powierzchniowych oraz procesy ekonomiczne stojące za zielenią w mieście. Ciekawy wykład związany z zieloną rewitalizacją Poznania przedstawiły pracownice Urzędu Miasta w Poznaniu. Mówiły o integracji działań społecznych, przestrzennych i środowiskowych na tych obszarach, które wymagają odnowy. Pokazały i omówiły przykłady działań realizowanych na Starym Rynku i Rynku Łazarskim w Poznaniu. Zwróciły uwagę na naturalne place zabaw i eko-demonstratory. A co oznacza pojęcie eko-demonstrator? Jest to element lub urządzenie wykonane z materiałów naturalnych na przykład z drewna lub z roślin. Taki ekologiczny demonstrator może służyć jako przykład działania różnych sił przyrody i obrazować zachodzące procesy naturalne, będąc jednocześnie elementem zabawy i relaksu w ogrodzie przedszkolnym. Projekt realizowany w Poznaniu ma swój cel i pewną misję do spełnienia. Należy już od najmłodszych lat uczyć dzieci wrażliwości na przyrodę. Zatem, aby zaciekawić je otaczającym światem, warto przekazywać im wiedzę na temat procesów przyrodniczych, które zachodzą wokół nas i starać się aby wiele zapamiętały. O wrażliwości estetycznej i wrażliwości ekologicznej w stosunku do zieleni mówił profesor dr hab. Tadeusz Baranowski z UP w Poznaniu. W zajmujący sposób poinformował, że na otaczającej nas w mieście zieleni nierozerwalnie związane z nią są różne organizmy, które czasami przyczyniają się do obniżenia ich walorów wizualnych i estetycznych. Przykładem może być ćma bukszpanowa, która w zaskakujący sposób niszczy bukszpany. Rośliny te były uznawane za „żelazne”, ponieważ nie były zasiedlane przez szkodniki. W swojej prelekcji starał się odpowiedzieć na pytanie, co w takim razie możemy zrobić, aby ochronić te organizmy i jak zabezpieczyć rośliny przed zniszczeniem? Odbył się również wykład o betonozie cmentarnianej. Zastanawiano się czy za kilkadziesiąt lat moda na szeregi betonowych grobowców otoczonych kostką brukową minie czy nie?

Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Dr hab. Grzegorza Skrzypczaka przyznała zaszczytne wyróżnienie i nagrodziła  Złotym Medalem 13 produktów. Wśród nagrodzonych produktów znalazła się między innymi autorska kolekcja dalii dr inż. Wiesława Legutko, dynia zwyczajna patison Aureus F1 oraz kolekcje Daliowe Love zgłoszone przez W. Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne Sp.z o.o. Nagrodzono również ekokosiarki Raymo zgłoszone przez RAYMO S.R.O./Tomex-Ogrody, elektryczną pompę zanurzeniową WA BEST ONE VOX MA zgłoszoną przez firmę ARIES POWER EQUIPMENT Sp. Z o. o., kosę spalinową HONDA UMK 450 E XEET zaproponowaną przez ARIES POWER EQUIPMENT Sp. z o.o., kwietnik KARO eco coffee deska zgłoszony przez firmę LAMELA Sp. Z o.o., fasolę zwykłą karłową LUIZA polecaną przez firmę PLANTCO – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o., mieszankę przyciągającą trzmiele zgłoszoną przez Przedsiębiorstwo Nasienne TORAF Leszek, Tomasz i Rafał Węgrzynowscy Sp.j., nawozy z mączką bazaltową zgłoszone przez TARGET S.A. TAMARK SA, ogórka STARTER F1 z firmy PLANTICO – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o., ziemię do traw ozdobnych Wokas Smart z firmy WOKAS SA oraz zraszacz pistoletowy HYDRON IDEA firmy CELL-FAST Sp. z o. o.

O Złoty Medal targów mogą ubiegać się takie produkty i usługi, które wyróżniają się na rynku swoimi walorami jakościowymi, technologicznymi i użytkowymi. Spośród produktów nagrodzonych również konsumenci wybrali najlepszy w ich opinii produkt. Nagrodę otrzymał zraszacz pistoletowy HYDRON IDEA

Targi tak jak każdego roku przyciągnęły wielu zainteresowanych. Były okazją do zapoznania się z bogatą propozycją innowacyjnych rozwiązań w branży ogrodniczej. Prócz zwiedzania bardzo różnorodnej i bogatej ekspozycji, była także okazja spotkania się z gwiazdami wielkiego formatu oraz specjalistami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w ogrodnictwie. To trzydniowe przedsięwzięcie pokazało, że warto było przyjechać na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

 

Dorota Piękna-Paterczyk

Czytany 90 razy Ostatnio zmieniany 16 listopada 2021