Wydrukuj tę stronę
15 września 2017

Dni Pola w Luboszu

Napisane przez Elżbieta Rymarska

Zgodnie z wieloletnią  tradycją w ostatnią niedzielę czerwca tj. 25 odbył się rowerowy objazd pól w sołectwie Lubosz. Choć aura nie zbyt dopisała, to i tak na starcie pojawiło się wielu rolników, aby tradycji stało się zadość.

Najpierw zostali zaproszeni na wykłady z udziałem policji – BHP w rolnictwie. Przy współpracy z komendą Powiatową Policji w Międzychodzie odbyło się szkolenie informacyjne dla rolników zrzeszonych w Kółku Rolniczym w Luboszu. To szkolenie miało na celu uwrażliwienie dorosłych na zagrożenia zdrowia i życia przy pracy w trakcie żniw. Zwiększenie natężenia prac  polowych z udziałem nieletnich oraz zmęczenie są częstą przyczyną wypadków w rolnictwie . Tak więc sierżant. Sztabowy Waldemar Rymarski - asystent z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej przeprowadził szkolenie dla osób pracujących w rolnictwie. Funkcjonariusz omówił najczęściej popełniane błędy i wykroczenia, które prowadzą do nieszczęśliwych wypadków. Zwrócił szczególną uwagę jak transportować płody rolne, czy sprzęt  rolniczy, aby uniknąć wypadków.

Mieczysław Łepkowski – branżysta okopowych omówił innowacyjność w produkcji ziemniaka. Przedstawił między innymi jak wpływa system decyzyjny na uprawy wielu roślin. Jak można zminimalizować stosowanie środków ochrony roślin, odczytując informacje zawarte w systemie przetwarzania danych ze stacji meteorologicznej. Odczyt tych danych pozwala na zastosowanie w optymalnym momencie środków ochrony roślin, tak aby zapobiec chorobom, czy nadmiernemu rozwojowi szkodników. Zastosowanie w odpowiednim czasie środków ochrony roślin pozwala na szybkie zwalczanie chorób i szkodników zanim te zdążą poważnie uszkodzić rośliny. Takie postępowanie pozwala na stosowanie znacznie mniejszych dawek i często eliminuje powtarzanie zabiegów.

Stosując profilaktykę oraz integrowaną ochronę roślin zwiększamy wydajność i nie szkodzimy środowisku. Jest to ważny aspekt nie tylko ochrony  środowiska ale i też ekonomiczny.

Dyskusją nie było końca , ponieważ ten rok przyniósł nam  anomalii pogodowe, które mocno wpłyną na ilość i jakość plonów w gałęzi ogrodniczej, warzywniczej i rolniczej. Zgodnie z tradycją na półmetku był poczęstunek z ciepłej kiełbasy z bułką i pyszny placek drożdżowy z tegorocznymi owocami świętojankami. Choć ks. Prob. Jarosław Foltyniewicz był tego roku bardzo zajęty mimo wszystko nie chciał opuścić chwil spędzonych na łonie natury z parafianami.

Czytany 999 razy Ostatnio zmieniany 15 września 2017

Galeria