19 grudnia 2018

Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Przygotowane przez

Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach uruchomił portal internetowy „Platforma Sygnalizacji Agrofagów” – dostępny pod adresem www.agrofagi.com.pl. Jest to zadanie realizowane w ramach Programu Wieloletniego Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy na lata 2016-2020. Najistotniejszą funkcją „Platformy sygnalizacji Agrofagów”  jest możliwość  publicznego udostępniania wyników monitorowania organizmów szkodliwych w uprawach rolniczych i sadowniczych. Jest to narzędzie umożliwiające wszystkim zainteresowanym podmiotom współpracę w obszarze ochrony roślin. Narzędzie to dostarcza informacji na temat  metodyki monitorowania i sygnalizacji agrofagów, metodyki integrowanej produkcji roślin, internetowych  programów  ochrony do wspomagania decyzji o ochronie chemicznej, zaleceń ochrony roślin.

W sezonie wegetacyjnym 2017/2018 Platforma Sygnalizacji Agrofagów  obejmowała około 300 punktów obserwacyjnych na terenie kraju.

W pszenicy ozimej w okresie wiosenno-letnim monitoring obejmuje: mączniaka prawdziwego zbóż, septoriozę  (bez podziału na gatunki), brunatną plamistość liści, skrzypionki, mszycę czeremchowo-zbożową, a w okresie jesiennym: mączniaka prawdziwego zbóż, septoriozę paskowaną  i mszycę czeremchowo-zbożową.

W kukurydzy: ploniarka zbożówka, omacnica prosowianka i stonka kukurydziana.

W rzepaku ozimym w okresie wiosenno-letnim:  czerń krzyżowych, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, chowacz podobnik i słodyszek rzepakowy, a w okresie jesiennym: sucha zgnilizna kapustnych, pchełki ziemne i śmietka kapuściana.

W buraku cukrowym: chwościk buraka, mszyca trzmielinowo-burakowa, rolnice i śmietka ćwiklanka.

W ziemniaku: zaraza ziemniaczana i stonka ziemniaczana.

W roślinach bobowatych (łubin, groch, bobik i soja)  monitorowane są: mszyce, oprzędziki i zmieniki.

 

Czytany 1159 razy Ostatnio zmieniany 19 grudnia 2018

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.