Wydrukuj tę stronę
01 września 2014

Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach

Opracowanie: Kamila Stachowiak

 

Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach

 

XIII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka odbył się w dniach 23-24.08.2014 roku na terenie powiatu leszczyńskiego, w Wilkowicach, w gminie Lipno.

P1010141

Podczas wystawy oglądać było można 170 sztuk traktorów oraz inne zabytkowe sprzęty: silniki stacjonarne, młocarnie, snopowiązałki, kombajny, lokomobile, pługi oraz inne sprzęty wykorzystywane w rolnictwie. Podczas wystawy spotkało się ponad 180 kolekcjonerów z polski i zagranicy. Tradycyjnie w trakcie imprezy odbywał się korowód starych ciągników ulicami Wilkowic. W tym roku uhonorowano kolekcjonerów zaangażowanych w odnawianie i kolekcjonowanie starych maszyn rolniczych. Tytuł „Kolekcjonera Roku 2014" otrzymali: Genowefa i Marian Jasiorowscy, Paweł Nowak i Hieronim Klecha. Podobnie jak w zeszłym roku przeprowadzono konkurencje siłowe „Traktor Pulling" i sprawnościowe „Odpalanie korbą" oraz „Odpalanie bum baja". W miejsce pokazów polowych odbyły się pokazy młócenia zboża. Odwiedzający wystawę rolnicy mogli uzyskać porady od instytucji pracujących na rzecz rolnictwa: ARiMR, ARR, KRUS oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zespołu Doradczego w powiecie leszczyńskim. Wystawę w Wilkowicach w tym roku odwiedziło ponad 17000 osób.

Przybywający na wystawę miłośnicy starego sprzętu ciągle mogą zobaczyć „nowe" eksponaty. Kolekcjonerzy nie ustają w poszukiwaniach ciągle nowych okazów zabytkowej techniki rolniczej.

Ilona Górska

Kamila Stachowiak

Zespół Doradczy w powiecie leszczyńskim

P1010143

P1010139

P1010146

Czytany 2672 razy Ostatnio zmieniany 01 września 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Kamila Stachowiak