22 grudnia 2021

Dziedzictwo kulturowe w wielkopolskiej zagrodzie

Napisane przez Małgorzata Siekierska

Pod tym tytułem WODR w Poznaniu organizował konkurs dla gospodarstw z całej Wielkopolski. Do konkursu zostały zgłoszone między innymi 2 gospodarstwa z powiatu leszczyńskiego.

Pierwsze z nich to zagroda edukacyjna „U Dudusia” prowadzona przez Agnieszkę i Zdzisława Kamieniarzów. Zagroda znajduje się w Górce Duchownej, jest to gospodarstwo rodzinne Pani Agnieszki, która po ślubie zamieszkała z mężem - Zdzisławem w miejscowości Lipno, gdzie właściciele prowadzą gospodarstwo ogrodnicze (uprawa kwiatów rabatowych). Stare gospodarstwo postanowiono zachować i zorganizować tu zagrodę edukacyjną. Jest ona miejscem, w którym można poczuć się jak przed 100 laty. Zagroda stoi samotnie, nieco oddalona od wsi. Czy czas się tu zatrzymał? Nie do końca. Chociaż budynki, maszyny, sprzęty we wnętrzu domu i całe otoczenie przeniesione jest z odległych dla nas czasów, ale to miejsce stale żyje. Często rozbrzmiewa wesołym gwarem głównie dzieci przedszkolnych i tych z młodszych klas szkoły podstawowej. W tym gospodarstwie podczas zajęć edukacyjnych głównie Pani Agnieszka zachęca dzieci do prac związanych ze wsią: siewy, pielęgnacja, zbiory w ogrodzie warzywnym, pielęgnacja kwiatów, cykl życiowy małych zwierząt gospodarskich. Tu dzieci mogą brać na ręce królika, zaznajomić się z małą kózką czy pisklętami. Gospodarze wymyślają też mnóstwo zabaw z wykorzystaniem akcesoriów z gospodarstwa. Atrakcji jest bardzo dużo. Przedstawia się je w przyjaznym otoczeniu i atmosferze budzącej ciekawość dzieci. Są też zabawy edukacyjne i miejsce wypoczynku przy ognisku.

Drugie gospodarstwo „Folwark Mila” położone jest w Krzycku Wielkim, gmina Włoszakowice. Właścicielką jest Maria Beczkiewicz. Gospodarstwo agroturystyczne istnieje od 2002 roku. Powstało w budynku folwarcznym z 1885 r. W budynku przygotowano pokoje gościnne w liczbie 5 sztuk, urządzone w tradycyjnym stylu z zachowaniem starych mebli i elementów wystroju wnętrz, umiejętnie wkomponowanych w część mieszkalną. Ogrodzenie murowane z kamienia i drewniana brama, duży podjazd przed domem, parking, klomb z pięknymi, tradycyjnymi kwiatami, tradycyjne kwiaty w ogrodzie. Miejsce wypoczynku wyposażono w piękną wiatę krytą trzciną. Jest też studnia i elementy nawiązujące do historii tego miejsca. To tutaj kwitnie życie kulturalne. Spotykają się miłośnicy historii na spotkaniach, odczytach i dyskusjach. Sama gospodyni jest też osobą z wielkim darem przekazywania wiedzy o przyrodzie, ekologii i nie tylko.

Czytany 82 razy Ostatnio zmieniany 22 grudnia 2021