29 października 2021

Festiwal dyni i ziemniaka – święto integracji lokalnej społeczności

Napisane przez Magdalena Kopeć

Dnia 27 października br. odbyło się spotkanie pracowników Domu Kultury w Golinie z seniorami z Dziennego Domu Senior + w ramach corocznie odbywajacego się festiwalu na cześć jesiennych warzyw dyni i ziemniaka. Zaproszono również zacnych gości – Burmistrza Miasta i Gminy Golina Mirosława Durczyńskiego, sekretarz gminy Annę Górzna oraz pracowników MOPS w Golinie.

Instruktorzy Domu Kultury: Edyta Jachnik, Arkadiusz Maślak oraz dyrektor Damian Ciesielski wspólnymi siłami przygotowali pyszny poczęstunek dla swoich gości. Głównymi składnikami dań były oczywiście dynia i ziemniak w różnych postaciach (zdjęcia poniżej). Ponieważ pandemia z powodu COVID-19 po raz kolejny pokrzyżowała szyki organizatorom, festiwal przybrał w tym roku formę ograniczonego osobowo spotkania w Domu Kultury. Kiedy spotkamy się na otwartej imprezie w liczniejszym gronie? Nie wiadomo. Zgodnie wszyscy przyznali, że tęsknią za plenerową, smakowitą i jedną z ulubionych, kolorowych imprez w roku.

Zaproszonych gości powitał serdecznie dyrektor DK Damian Ciesielski a następnie na udekorowanej jesiennie sali wszyscy zasiedli razem do stołu, by delektować się pysznymi potrawami. Musicie mi wierzyć na słowo, że były bardzo smaczne, bo jeszcze nie ma możliwości przekazywania smaku poprzez Internet. Na menu złożyły się:

  • Tradycyjna zupa dyniowa,
  • Kluski z bani kładzione z ręki,
  • Gulasz z dynią,
  • Szaszłyki
  • oraz kompot dyniowy.

Biesiadowanie przy wspólnym stole było okazją do rozmowy o dawnych czasach, pracy na roli, uprawie dyni i ziemniaka, tradycjach kulinarnych a także o własnych przepisach i sposobach gospodyń na prezentowane dania.

„… i ja tam byłam, miód i wino piłam …”
Autor: Magdalena Kopeć
Zdjęcia: Magdalena Kopeć PZDR nr 6 w powiecie konińskim

Czytany 77 razy Ostatnio zmieniany 29 października 2021