15 września 2021

Promujemy wspólnie polską wieś, polską żywność pod marką "Polska smakuje”

Napisane przez Elżbieta Dryjańska

W Licheniu Starym w dniu 11.09.2021 odbył się Jarmark Kulturowy – Piknik Rodzinny podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich.
Liczne i barwne stoiska przygotowane przez lokalne koła gospodyń wiejskich pięknie się prezentowały opromienione wrześniowym słoneczkiem. W urokliwym otoczeniu, tuż przy brzegu Jeziora Licheńskiego i nieopodal Sanktuarium Maryjnego, można było na stoiskach KGW i producentów żywności z województwa wielkopolskiego posmakować i zakupić regionalnych, tradycyjnych potraw. Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich, po uprzednim zgłoszeniu i dostarczeniu do komisji konkursowych wypieku, uczestniczyły w konkursie Słodkie Smaki – twaróg, gdzie walczyły o atrakcyjne nagrody (kociołek elektryczny z chochelką, multipatelnia elektryczna, maszynka do mielenia mięsa). Do konkursu zgłoszono 15 słodkości, wszystkie jak sama nazwa mówi były pyszne, bo słodkie a jeszcze doprawione sercem i wielkim staraniem gospodyń, sprawiły, że komisja z wielkim trudem wyłoniła trzech laureatów, którym to serdecznie gratulujemy.

  
Kolejną rywalizacją podczas Jarmarku Kulturowego był Konkurs na najciekawsze stoisko, które też wcale nie było łatwo wyłonić, bowiem kreatywności paniom z KGW trudno podołać – co jedno stoisko to ładniejsze. Na załączonych zdjęciach można zobaczyć i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie „czy był to łatwy konkurs?” Odbył się również ciekawy quiz wiedzy o KOWR i produktach regionalnych. Wszystkie konkursy zorganizował i przeprowadził KOWR OT w Poznaniu, który również czuwał nad całością oraz sprawnym i bezpiecznym przebiegiem pełnej rodzinnego ciepła imprezy, okraszonej tradycją, regionalizmem i wielkim przywiązaniem do polskich smaków. W programie imprezy były także animacje dla dzieci, występy zespołów ludowych oraz poczęstunek dla uczestników.

   

W tej atrakcyjnej formie prezentacji dorobku Kół Gospodyń Wiejskich i kampanii Polska Smakuje wzięły udział instytucje pracujące na rzecz rolników i ich rodzin. Nasz Ośrodek – WODR w Poznaniu – reprezentowali pracownicy z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 6 w Koninie, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – pracownicy Biura Powiatowego ARiMR Koninie, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – delegacja z Placówki Terenowej w Kole. W ciepłej i domowej atmosferze można było podyskutować z pracownikami tychże instytucji o działaniach na rzecz rozwoju społeczności wiejskich, produktu regionalnego czy też KGW.

  

Każdy, kto wygospodarował sobie czas tego dnia i spędził sobotnie popołudnie w Licheniu Starym, zapewne znalazł coś dla siebie, gdyż mógł zarówno pocieszyć podniebienie tradycyjnymi, wielkopolskimi potrawami, uradować duszę dźwiękiem muzyki ludowej jak i uszczęśliwić oczy pięknym rękodziełem, które zawsze jest prawdziwą ozdobą wszelkich imprez plenerowych.

Organizatorem XI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich (11-12.09.2021) było Stowarzyszenie Polska Gospodyni. Zjazd co roku wieńczy msza święta w drugim dniu imprezy u tronu Licheńskiej Pani. Przed główną mszą odbył się jak zawsze tradycyjny, barwy, pełen uroku korowód wszystkich uczestniczących Kół Gospodyń Wiejskich wiodący do bazyliki – perły ziemi konińskiej.

tekst: Elżbieta Dryjańska PZDR nr 6 w Koninie
autor zdjęć: Elżbieta Dryjańska i Agnieszka Przybyła

Czytany 60 razy Ostatnio zmieniany 15 września 2021