13 grudnia 2010

Grudniowa sesja ekologiczna

Opracowanie: Anna Stanisławska • Zamieszczenie: Krzysztof Langiewicz
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Grudniowa sesja ekologiczna

 

        Początek grudnia od wielu lat jest tradycyjnym terminem spotkania rolników z byłego województwa konińskiego (powiaty kolski, koniński, turecki, słupecki) na sesji poświęconej gospodarowaniu ekologicznemu. W tym roku w dniu 9.12.2010 r. sesja ekologiczna miała miejsce w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Zuzanny i Antoniego Gwiaździńskich w Grzegorzewie. W przyjemniej sali kominkowej tego gospodarstwa odbyły się prezentacje nowości i aktualności związanych z tematem ekologicznego gospodarowania.

zdjecie1

     Główny organizator sesji  -  koleżanka Elżbieta Dryjańska przedstawiła zgromadzonym rolnikom następujące zagadnienia:
  • „Możliwości finansowania rolnictwa ekologicznego”
  • „Pakiety przyrodnicze w programie rolnośrodowiskowym 2007-2013”
  • „Dokumentacja w programie rolnośrodowiskowym”
  • „Gospodarka składnikami nawozowymi w gospodarstwie ekologicznym”.

     Omówiła również procedury  rejestracji planów rolnośrodowiskowych  przez doradców oraz zaprezentowała maszyny zalecane do uprawy roli w gospodarstwach ekologicznych.

zdjcie2

     Na spotkaniu nie zabrakło zagadnień z zakresu odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie rolnym, które przedstawiła koleżanka – Ewa Kwapich.

     Sesja ekologiczna była miejscem na zaprezentowanie laureatów krajowego konkursu na ,,Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii: „gospodarstwo towarowe”  i „ekologia – środowisko”  w 2010 roku”. Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu.

     Laureatem konkursu ,,Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe w Wielkopolsce” w roku 2010 zostali Państwo Urszula i Jan Szymańscy, zam. Kruszyny 15 z gminy Pyzdry gospodarujący na powierzchni 20,88 ha i posiadający certyfikat ekologiczny od 1993 roku.

 

      Laureatem konkursu ,,Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Wielkopolsce w kategorii ,,Ekologia –środowisko” w  2010 roku zostali Państwo Alina i Sylwester Janikowie z Dąbrowy z gminy Dobra prowadzący ekologiczne demonstracyjne gospodarstwo na powierzchni 23,27 ha ukierunkowane na krzewienie edukacji ekologicznej z odpowiednio przygotowanym zapleczem edukacyjnym i socjalnym.

     O laureatach konkursu można więcej przeczytać we wrześniowym i  grudniowym numerze ,,Poradnika gospodarskiego”.

 

     Na spotkaniu podsumowano konkurs „Program rolnośrodowiskowy w opinii rolników”. Wielu uczestników zobowiązań rolnośrodowiskowych miało możliwość w pracach pisemnych wyrażenia swoich uwag na temat działań przyjaznych środowisku. Wyróżniono i nagrodzono książkami prace następujących rolników: pani Haliny Blejwas z Ciążenia,  pana Janusza Kapuścińskiego z Sokołowa,  pana Krzysztofa Kałużnego ze  Smulska oraz pana Jerzego Paradzińskiego z Dębna Królewskiego.

     Tradycyjnie odbył się pokaz i  degustacja produktów pochodzących z ekologicznych gospodarstw rolnych. 

zdjcie 5

     Grudniowa sesja ekologiczna była doskonałym sposobem na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń oraz dyskusji dotyczących dość trudnego gospodarowania opartego na unijnych rozporządzeniach. Tegoroczna aura sprawiła psikusa i wielu zainteresowanych tematem z powodu zasypanych i nieprzejezdnych dróg nie mogło się stawić na spotkaniu.  Ci którym jednak udało przedrzeć się przez zaspy wyrazili wdzięczność państwu Gwiaździńskim za pomoc w zorganizowaniu spotkania w ciepłej, przyjaznej i sielskiej atmosferze gospodarstwa agroturystycznego.

zdjcie 6

Anna Stanisławska

WODR w Poznaniu, ZD w powiecie kolskim

Czytany 2641 razy Ostatnio zmieniany 13 grudnia 2010