04 kwietnia 2016

„Modernizacja gospodarstw rolnych„ – szkolenie informacyjne w Kole

Przygotowane przez

W dniu 17.03.2016 odbyło się w Kole w Sali Starostwa Powiatowego szkolenie informacyjne zorganizowane przez Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą dla delegatów Izb, rolników potencjalnych beneficjentów działania „Modernizacja gospodarstw rolnych„ w ramach PROW 2014-2020.

Pracownicy WODR Poznań ZD w powiecie kolskim również uczestniczyli w tym szkoleniu. Łącznie w szkoleniu uczestniczyło około 70 osób

Pracownicy Biura Wsparcia OR ARiMR w Poznaniu (Tomasz Makowski i Tomasz Smarąg) przekazali informacje nt .warunków przyznania wsparcia na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”, na które to działanie będą przyjmowane dokumenty aplikacyjne w okresie od 31 marca do 29 kwietnia 2016 roku.

Przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej:

  • - warunki realizacji operacji,
  • - wysokość i limitu pomocy dla jednego beneficjenta w obszarach A ,B, C, D,
  • - informacja nt. ustalenia kolejności na liście rankingowej wg. określonych kryteriów,
  • - zasady złożenia wniosku oraz załączniki do wniosku,
  • - zasady konkurencyjności wydatków wg. wytycznych MRiRW (zasada uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, zasada jawności i przejrzystości, zasada celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych).

Pracownicy OR ARiMR udzielili też wyczerpujących odpowiedzi na szereg pytań zarówno rolników jak i doradców WODR dotyczących szczegółowo zasad wypełniania dokumentów aplikacyjnych jak również warunków realizacji operacji.

Kierownik BP ARiMR w Kole Grzegorz Galiński przekazał informacje nt. harmonogramu realizacji płatności za 2015 rok oraz przedstawił powody wpływające na taką ich realizację. W trakcie szkolenia przekazano również informacje nt. wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie w kampanii 2016 roku. Pracownicy BP ARiMR w Kole informowali także o pomocy przy wypełnianiu wniosków za rok 2016, które można składać od 15 marca do 16 maja 2016 roku. Informacje te przekazał pracownik BP ARiMR Krzysztof Walczak. Przedstawił te informacje również w formie prezentacji multimedialnej. Omówił najważniejsze informacje zawarte w instrukcji wypełnienia wniosku. W 2016 roku w ramach systemu wsparcia bezpośredniego stosowane będą takie same rodzaje płatności jakie realizowane były w roku 2015. Pracownicy BP ARiMR odpowiedzieli również na szczegółowe pytania nurtujące uczestników szkolenia, dotyczące konkretnych przykładów zawartych we wnioskach o dopłaty bezpośrednie w kampanii w 2016 roku.

Maria Klukaczyńska
ZD w powiecie kolskim

Czytany 2489 razy Ostatnio zmieniany 04 kwietnia 2016

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.