27 maja 2014

Święto Kwitnącego Rzepaku

Przygotowane przez

Święto Kwitnącego Rzepaku

W dniu 18 maja 2014 roku w siedzibie Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie, odbyło się VIII z kolei Święto Kwitnącego Rzepaku. Z roku na rok święto cieszy się coraz większą popularnością i w tym roku frekwencja dopisała.

 Wizytacja poletek

Seminarium rozpoczęło się od wizytacji poletek doświadczalnych. Prof. dr hab. Marek Korbas przedstawił zebranym na przykładach, ewentualne zagrożenia wystąpienia chorób w rzepaku. Zgromadzeni mogli zaobserwować różnice w pokroju odmian rzepaku zaprezentowany na poletkach.

Wizytacja poletek

Następnie z poletek przejechaliśmy na część teoretyczną seminarium.  Uczestników powitali organizatorzy Święta Kwitnącego Rzepaku: Mirosław Łakomy z KHBC, Burmistrz Miasta i Gminy Kłodawa Robert Olejniczak oraz Kierownik Zespołu Doradczego w powiecie kolskim Krzysztof Prusiński.

Wykład Romana Białachowskiego

Wykłady rozpoczął Roman Białachowski, który omówił aktualną sytuację rzepaku. Następnie Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień przedstawił problem biopaliw. Europa jest największym producentem biopaliw. Pierwsze miejsce wśród krajów europejskich zajmują Niemcy, następnie Francja, trzecie miejsce w tym rankingu zajmuje Polska. Według Adama Stępienia największym problemem jest brak stabilizacji prawa.

Wykłady na seminarium

Ostatni wykład przeprowadził prof. dr hab. Marek Korbas na temat Integrowanej Ochrony Rzepaku. Profesor przedstawił metody integrowanej ochrony, które mają pierwszeństwo przed metodą chemiczną czyli metoda agrotechniczna, biologiczna. Dużo uwagi wykładowca poświęcił monitorowaniu upraw, ponieważ tylko na tej podstawie mamy prawo wykonać zabieg ochrony roślin. Monitoring pozwala na dobre poznanie  sianej odmiany, możemy zaobserwować jej mocne i słabe strony, co pomaga przy decyzji czy w następnych latach nadal siać tą odmianę. Bardzo pomocnym w podjęciu decyzji o zastosowaniu środka ochrony roślin jest system wspomagania decyzji, który informuje o możliwości wystąpienia zagrożenia chorobą, czy wystąpienia szkodnika.

Wykłady na seminarium

Seminarium zakończył występ artystyczny zespołu GAMA, oraz losowanie nagród wśród uczestników seminarium. Nie ma wątpliwości, że VIII Święto Kwitnącego Rzepaku można zaliczyć do udanych.

 

Zespół Doradczy w powiecie kolskim

Anna Sierakowska

Czytany 4121 razy Ostatnio zmieniany 27 maja 2014

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.