08 listopada 2013

Sesja ekologiczna ,,Rolnictwo*Środowisko*Żywność* Zdrowie”

Przygotowane przez

Sesja ekologiczna ,,Rolnictwo*Środowisko*Żywność* Zdrowie”

 

         Ekologiczne gospodarowanie było inspiracją do zorganizowania spotkania rolników w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Zuzanny i Antoniego Gwiaździńskich w Grzegorzewie w dniu 6.11.2013 r. W sali kominkowej tego gospodarstwa odbyły się prezentacje nowości i aktualności związanych z ekologią.

Organizator sesji ekologicznej  -  koleżanka Elżbieta Dryjańska przeprowadziła wykłady na następujące tematy:

  • „Reforma WPR – co czeka rolników od 2015 roku”
  • „Zarys programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego w PROW 2014-2020”
  • „Rolnictwo ekologiczne w nowej perspektywie finansowej”
  • „Znakowanie, promocja i sprzedaż produktów z gospodarstw ekologicznych”
  • ,,Rola płodozmianu w utrzymaniu żyzności gleby”
  • ,,Podstawowe informacje o materiale siewnym dla gospodarstw ekologicznych”

          Podczas spotkania omówiono efekty zastosowania EM-ów w uprawach ekologicznych na podstawie wyników demonstracji realizowanych przez WODR w Poznaniu. Przedstawiono wyniki działania efektywnych mikroorganizmów zastosowanych na plantacjach w czterech gospodarstwach na terenie wielkopolski. Krótką informację na temat EM-ów przedstawił prezes firmy ProBiotics - Pan Sławomir Gacka.

          Spotkaniu towarzyszyło podsumowanie konkursu nt: ,,Co wiemy o żywności ekologicznej”. Laureatom konkursu wręczono dyplomy i nagrody ufundowane przez WODR w Poznaniu i OT ARR w Poznaniu.

          Sesja ekologiczna była również miejscem przedstawienia laureatów wojewódzkiego szczebla ogólnopolskiego konkursu na ,,Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii: „gospodarstwo towarowe” i „ekologia – środowisko”  w 2013 roku”. Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu. Zgłoszeń i wnikliwej analizy gospodarstw dokonał WODR w Poznaniu.

          Laureatem konkursu ,,Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe w Wielkopolsce” w roku 2013 zostali Państwo Aleksandra i Tomasz Kupaj z Księżca, powiat ostrowski, gospodarujący na powierzchni 16,38 ha. W gospodarstwie utrzymywane są stada hodowlane rodzimych ras świń (Złotnicka Pstra), owiec (rasa Wielkopolska) i królików (Popielański Biały).

          W kategorii ,,Ekologia –środowisko” Laureatem konkursu ,,Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Wielkopolsce w 2013 roku zostali Państwo Grażyna i Mirosław Serafinowicz z Grabiny, gm. Dąbie prowadzący ekologiczne demonstracyjne gospodarstwo na powierzchni 43,78 ha ukierunkowane na ekologiczną produkcję warzyw, roślin nasiennych i zbóż. O konkursie i jego laureatach można więcej przeczytać w październikowym numerze ,,Poradnika gospodarskiego”.

          Podczas spotkania degustowano żywność pochodzącą z ekologicznych gospodarstw rolnych. Zaprezentowano również wzory oznakowań i sposoby pakowania produktów ekologicznych.

          Sesja ekologiczna była doskonałym sposobem na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń oraz dyskusji dotyczących dość trudnego gospodarowania, a wykład na temat nowej perspektywy finansowej rozwiał niepewności dotyczące dalszego wspierania finansowanego z PROW-u. Uczestnicy spotkania wyrazili wdzięczność pani Elżbiecie Dryjańskiej za kompetentne i ciekawe przedstawienie zagadnień. Podziękowano również państwu Gwiaździńskim za udostępnienie swego gospodarstwa agroturystycznego na potrzeby spotkania i zapewnienie miłej atmosfery, w której to spotkanie się odbyło.


Anna Stanisławska

WODR w Poznaniu, ZD w powiecie kolskim

Czytany 3704 razy Ostatnio zmieniany 08 listopada 2013

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.