Wydrukuj tę stronę
26 sierpnia 2015

Rola forum w komunikowaniu się rolników w Internecie Wyróżniony

Napisane przez Józef Marszał

Tablety, smartfony, komputery – to coraz częściej narzędzia współczesnych rolników. Już ponad 50% rolników korzysta z Internetu, ułatwiając sobie w ten sposób pracę i zarządzając gospodarstwem za pomocą  urządzeń elektronicznych. Jedną z form  komunikowania się rolników jest tematyczne forum dyskusyjne. Służy ono do wymiany informacji, poglądów i opinii między osobami zarejestrowanymi w bazie użytkowników. Fora internetowe są jedną z najpopularniejszych metod komunikacji. Prowadzone są przy prawie każdym dużym serwisie internetowym , również jako element stron niektórych firm czy urzędów. Samodzielnie funkcjonujące fora poświęcone są najczęściej konkretnej tematyce i zrzeszają użytkowników dzielących wspólne zainteresowani. Forum rolnicze ma  za zadanie pomóc użytkownikowi w szybki i łatwy sposób znaleźć interesujące go wiadomości. Każdy na forum może zadać pytanie  i oczekiwać odpowiedzi rolnika, który ma już doświadczenie w danej kwestii.

 Forum  rolnicze to miejsce, gdzie można wymienić się poglądami i opiniami oraz zasięgnąć zdania czy porady innych rolników i osób interesujących się branżą. Na forum rolnicy z różnych zakątków Polski dyskutują pomiędzy sobą na wybrane tematy, wymieniają się doświadczeniami, poszukują najlepszych rozwiązań możliwych do wdrożenia w swoich gospodarstwach. Zwykle czynny udział w dyskusjach biorą osoby, które zajmują się rolnictwem profesjonalnie, początkujący, ale również rolnicy-amatorzy. Użytkownicy dzięki wymianie informacji mogą np. porównać ceny produktów rolnych w różnych częściach Polski czy polecić najlepsze metody ochrony lub uprawy roślin. Ze względu na szybki przepływ informacji, rolnicy coraz częściej szukają porad właśnie w Internecie .  Dyskusje na forum zastępują tradycyjne spotkania rolników.

Jednym z przykładów tematycznego forum dyskusyjnego jest sadownictwo.com.pl   Jego głównym przekazem jest wymiana doświadczeń w swoich gospodarstwach na temat  uprawy, ochrony i sprzedaży owoców . Często jest to możliwość organizowania się sadowników w protestach w wyniku niskich cen i opłacalności produktów rolnych. Taka sytuacja dotyczyła m.in.  producentów porzeczki czarnej w wyniku dramatycznego spadku opłacalności tych produktów. Wymiana informacji dotycząca cen owoców umożliwia rolnikom porównywania  ich  w poszczególnych rejonach kraju. Dzięki temu rolnik może znaleźć punkt skupu, gdzie swoje produkty sprzeda po lepszej cenie. Jednak korzystanie z forum stwarza niekiedy zagrożenie uzyskania błędnych informacji i nieprofesjonalnych porad. Sprawdzone, aktualne i wiarygodne informacje znaleźć można natomiast na stronie internetowej każdego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Czy również na stronie WODR-u powinno istnieć forum dyskusyjne?

Czytany 1662 razy