15 września 2021

Dożynki Gminno – Parafialne w Szczytnikach

Napisane przez Tomasz Jaśkiewicz

Dnia 22 sierpnia br. na placu i boisku przy OSP w Szczytnikach miały miejsce uroczystości związane ze świętem wszystkich rolników, ogrodników i sadowników. Już od wczesnych godzin porannych przedstawiciele sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich zgromadzili się aby przygotować stoły, barwne dekoracje, ustawić własne namioty i miejsca siedzące dla uczestników dożynek. O godzinie 14.00 wszystko było gotowe na wizyty gości i biesiadników. Pod scenę uroczyście zajechał konny korowód dożynkowy, przywożąc gospodarzy uroczystości - Wójta Gminy Szczytniki i Proboszcza Parafii w Szczytnikach, dla którego były to jednocześnie pierwsze Dożynki Gminno-Parafialne w naszej gminie. Nie zabrakło także w korowodzie Starościny i Starosty Dożynek z chlebami dożynkowymi.

Część obrzędową Dożynek rozpoczęła tradycyjnie Kapela Złote Kłosy, a delegacje gminne na specjalnych stogach ze słomy złożyły sołeckie chleby oraz wieńce dożynkowe do poświęcenia podczas Mszy św. Dożynkowej, która właśnie się rozpoczynała. W trakcie Mszy swoje dary dożynkowe złożyły sołectwa będące bezpośrednio w Parafii Szczytniki.

Po mszy powróciliśmy do ludowego obrzędu dożynkowego, w który doskonale wprowadziła nas muzycznie Kapela Złote Kłosy, odpowiednio dobierając repertuar pieśni i piosenek o tematyce dożynkowej. W trakcie obrzędu dożynkowego, gdzie jak nakazuje tradycja częstowano wszystkich zgromadzonych chlebem dożynkowym i obtańczono dożynkowe wieńce. Był także czas na przemówienia gości i gospodarzy, które rozpoczął Wójt Gminy Szczytniki. Powiedział o trudzie
i dumie z pracy polskiego rolnika oraz podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji tegorocznych dożynek bądź też wsparli je finansowo.

Po części oficjalnej, goście tłumnie ruszyli do stołów biesiadnych, a muzycznie na scenie swoje koncerty zaprezentowali Kapela Złote Kłosy, Orkiestra Dęta OSP w Iwanowicach pod batutą nowego kapelmistrza a także muzyczna gwiazda wieczoru After Party, którego znane przeboje śpiewano tłumnie pod sceną, skacząc, tańcząc. Polowano na płyty wykonawcy rzucane w stronę publiczności, na których po koncercie można było zdobyć autografy gwiazdy.

Artystycznej całości tegorocznych Dożynek dopełniła biesiada muzyczna w wykonaniu Kapeli Dysonans, jak zwykle doskonale trafiającej w gusta bawiącej się przy scenie publiczności. Najlepiej świadczy o tym fakt, że z planowanej 1,5 godziny występu kapeli zrobiły się 2,5 godziny grania
i zabawy. Dalsza część zabawy pozostała już w rękach i głosie DJ Artura, który także wszystkich tańczących doskonale bawił znanymi przebojami aż do północy.

Tegorocznym Dożynkom Gminno-Parafialnym towarzyszyły także dwie dodatkowe akcje gminne. Pierwsza związana była z ogólnopolską akcją szczepienia przeciw COVID19, z której podczas dożynek skorzystało ponad 40 osób. Natomiast druga akcja dotyczyła zbierania funduszy na leczenie kilkumiesięcznej Jagódki, mieszkanki naszej gminy, chorej na SMA. Podczas całego dnia dożynkowego zbierano datki do puszek. Rodzice dzieci korzystających bezpłatnie z dmuchawców
i malowania twarzy, byli zobowiązani do symbolicznej wpłaty na pomoc dla Jagódki. Można było również skosztować pysznych wypieków oraz nabyć śliczne pluszaki. Dzięki tym akcjom zgromadzono kwotę ponad 18 700 zł na leczenie Jagódki. Za tak dużą pomoc, rodzice dziewczynki
i organizatorzy akcji wszystkim bardzo dziękują. Już teraz można poinformować, że 25 września na zakończenie lata i jednocześnie w pobliżu urodzin Jagódki, odbędzie się w Szczytnikach jeszcze jeden festyn charytatywny, w którym swój udział zapowiedziała także jedna z gwiazd disco polo.

 

Autor zdjęć: Tomasz Jaśkiewicz

Czytany 84 razy Ostatnio zmieniany 16 września 2021