26 lutego 2021

X Jubileuszowe spotkanie „ Powiatowe Forum Kobiet” online.

Napisane przez Genowefa Feldgebel

W dniu 23 lutego 2021 roku odbyła się X edycja „ Powiatowego Forum Kobiet” w formie internetowej konferencji pt: „ Rola Kół Gospodyń Wiejskich w kultywowaniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego w społeczności wiejskiej”. Od dekady  organizatorem spotkania edukacyjno-integracyjnego jest Zespół Doradczy WODR w Grodzisku Wlkp. Tradycyjnie gości i uczestników spotkania powitała Genowefa Feldgebel z PZDR w Grodzisku Wlkp. a uroczystego otwarcia konferencji dokonali pan Mariusz Zgaiński – starosta powiatu grodziskiego a w imieniu wójtów i burmistrzów gmin powiatu grodziskiego ciepłe słowa powitania i jubileuszowe gratulacje przekazała pani burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska.

W organizowanej konferencji  wzięło udział około 90 osób, a więc mimo trudu związanego z pandemią i formą spotkania-online za pomocą platformy ClickMeeting, duża frekwencja świadczy o popularności  i dużym zainteresowaniu dorocznym spotkaniem kobiet aktywnych. W X edycji „ Powiatowego Forum Kobiet” uczestniczyły przewodniczące Stowarzyszeń KGW , przewodniczące KGW oraz  aktywne i przedsiębiorcze członkinie organizacji kobiecych, rolniczki  z powiatu grodziskiego. Swą obecnością spotkanie uświetnili wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele władz samorządowych a także przedstawiciele instytucji związanych ze środowiskiem wiejskim.

„Rola Kół Gospodyń Wiejskich w kultywowaniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego w społeczności wiejskiej”, tak brzmiał temat w tegorocznej edycji Forum Kobiet. W życiu społeczeństw rozwiniętych przyjęta jest maksyma: „ Nic nie jest możliwe bez ludzi, ale nic nie jest trwałe bez organizacji i odpowiednich instytucji” i te jakże wymowne słowa  powinny wspierać w aktywności lokalnej liderki i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Program webinarium był bogaty w prelekcje, pokazy, filmy i wystąpienia gości.

W czasie webinarium pan Damian Kostański – kierownik PZDR w Grodzisku przedstawił w pigułce najważniejsze informacje dla rodzin rolniczych a w formie krótkiego filmu pani Wiesława Nowak dyrektor WODR zaprezentowała aplikację EPSU wspierającą rolników w pracy.

Historia działalności KGW została zaprezentowana w formie wywiadu przeprowadzonego z przewodniczącą Genowefą Feldgebel przez uczennice Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie.

Była też okazja zobaczenia na wyemitowanym filmie ogródka ziołowo-kwiatowego w Sielinku prowadzonego przez panią Ewę Tuliszka specjalistę  ds. ROW w Sielinku, która zaprezentowała także  temat dotyczący naturalnych probiotyków w profilaktyce zdrowotnej.

Ciepłe słowa pod adresem uczestników i organizatorów skierowała również pani Aldona Jankowska – kierownik działu Rozwoju Obszarów Wiejskich WODR w Poznaniu, która omówiła i pokazała rolę KGW w kultywowaniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

W czasie spotkania wyemitowano piękny pokaz taneczny w wykonaniu zespołu Cheerleaderek –  „Jak nie my to kto”, którego liderką grupy jest przewodnicząca Stowarzyszenia KGW w gminie Wielichowo pani Barbara Kostrzewa. W jubileuszowej edycji największym zainteresowaniem cieszył się film historyczny obrazujący tradycje, integrację  i aktywność mieszkańców gminy Wielichowo biorących udział w gminnym turnieju środowisk wiejskich ” Moja Wieś Aktywna”  z 1997 roku w Wilkowie Polskim.

Organizacja „Forum Kobiet” ma na celu pogłębienie i uaktualnienie wiedzy z różnych obszarów życia społecznego, wzmacnianie aktywności, któremu służy  prezentowanie przykładów dobrych praktyk z zakresu pracy, prowadzenia gospodarstwa domowego i działalności społecznej kobiet.  Okazuje się, że jest  istotne i możliwe nawet w dobie pandemii, by inspirować  i motywować do dalszej pracy i wspólnego działania.

Czytany 1041 razy Ostatnio zmieniany 26 lutego 2021