15 września 2017

Produkcja bydła mięsnego rasy Charolaise na bazie gospodarstwa demonstracyjnego Marcina i Natalii Krzewińskich

Przygotowane przez

Gospodarstwo prowadzone przez Państwa Natalię i Marcina Krzewińskich położone jest w powiecie gnieźnieńskim i należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W gospodarstwie od kilkunastu lat prowadzona jest produkcja bydła mięsnego rasy Charolaise. Pan Marcin jest zdobywcą I miejsca w konkursie "Hodowca Bydła Mięsnego" (2011) i laureatem konkursu "Farmer Roku".

 

Gospodarstwo Państwa Krzewińskich położone jest na terenie dwóch gmin: Gniezno oraz Trzemeszno. Pan Marcin swoją przygodę z bydłem mięsnym rozpoczął w 2003 roku, kiedy to wspólnie z ojcem Tadeuszem, postanowili hodować bydło mięsne, decydując się na rasę Charoleise. Skłonił ich do tego fakt, że gospodarstwo posiada trudne do uprawy tereny, grunty o słabszych klasach bonitacyjnych oraz wiele nieużytków, na których założono pastwiska. Na początku zakupiono  30 jałowic i 1 buhaja. Z roku na rok stopniowo powiększano stado zostawiając cały żeński materiał w swoim gospodarstwie. Obecnie stado podstawowe liczy 90 szt. krów matek oraz 3 buhaje- jest to stado zarodowe. Całe stado to ponad 220szt. bydła. Rolnik gospodaruje na 270 hektarach, licząc z gruntami dzierżawionymi. OK.200 ha to grunty własne. Ponad 60 ha stanowią pastwiska. Produkcja roślinna to: zboża(głównie pszenica ok. 85 ha), rzepak (ok. 75 ha), kukurydza ok.40 ha.

 

Kilka słów na temat rasy Charoleise

Charoleise to największa pod względem kalibru i masy ciała francuska rasa mięsna, o znakomitych walorach opasowych, dobrej wydajności rzeźnej, wysokiej odporności na choroby i niekorzystne warunki środowiska. Mięso tych zwierząt posiada niską zawartość tłuszczu, ale jest soczyste i kruche. Charakteryzuje je wysoka wydajność rzeźna na poziomie od 60 do 70%. Zawartość mięsa w tuszy wynosi od 80 do 85%.

Zwierzęta tej rasy są rogate, umaszczenie zwierząt  jest w odcieniach beżu, bieli lub ecrue. Skóra jest niepigmentowana, a śluzawica, rogi i racice jasne. Głowa szeroka, szyja krótka i dobrze umięśniona. Posiadają głęboką i dobrze wysklepioną klatkę piersiową, szeroki, długi i dobrze umięśniony zad.

Rasa Charoleise ma duże zapotrzebowania żywieniowe, idealnie sprawdza się podczas wypasania na żyznych pastwiskach. Samice wolno dojrzewają płciowo. Jałówki osiągają dojrzałość hodowlaną między 18. a 24. miesiącem życia.

 

Warunki hodowli i organizacja stada

Hodowla bydła mięsnego w gospodarstwie Państwa Krzewińskich nakierowana jest na jak największe wykorzystanie posiadanych łąk i pastwisk dlatego maksymalna ilość bydła od wiosny do późnej jesieni przebywa na pastwiskach, tylko na noc zwierzęta są spędzane do budynków inwentarskich. W tym okresie zwierzęta te nie są dodatkowo dokarmiane. Bydło hodowlane najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, dzięki temu jest spokojne, zdrowe i pełne wigoru. Bydło tej rasy cechuje się silnym instynktem macierzyńskim. Gdy stado przebywa na pastwisku matki chronią młode całym stadem.

W gospodarstwie przeprowadzana jest inseminacja, więc rolnik ma pełną wiedzę na temat, kiedy wystąpi wycielenie. Jałówki hodowlane zacielane są po raz pierwszy w wieku 20-24miesięcy. Buhaje są wprowadzane do stada od 1 czerwca, w celu pokrycia sztuk, które nie zostały wcześniej zacielone. Od 1 marca rozpoczyna się okres wycieleń.

W okresie zimowym podstawą wyżywienia krów mamek są sianokiszonki oraz kiszonka z kukurydzy stanowiące ok. 75% objętości całej diety, słoma, siano oraz pasze treściwe z dodatkami witaminowo - mineralnymi. Młodzież do wieku 6-8 miesięcy przebywa z matkami. Najkorzystniej na cielęta wpływa wypas z matkami na pastwisku. Młode odłączane są po zakończeniu okresu pastwiskowego.  Po odsadzeniu dokonywana jest selekcja . Ze względu na bardzo wysoki poziom genetyczny zwierząt gospodarstwo co roku sprzedaje buhaje hodowlane oraz pewną ilość jałówek hodowlanych. Część jałówek pozostaje w gospodarstwie i wykorzystywana jest do remontu stada. Buhajki nie kwalifikujące się na hodowlane przeznaczane są do opasu i sprzedawane w wieku ok.20 miesięcy i wadze ponad 700kg. Są one przeznaczone na eksport głównie do Włoch i Grecji. Cena netto uzyskiwana za kg uzależniona jest od kursu euro, podczas ostatniej sprzedaży była na poziomie 9,20 zł/kg .  

Jeden buhaj pochodzący z gospodarstwa Państwa Natalii i Marcina Krzewińskich użytkowany jest rozpłodowo w Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt.

 

Czy Charoleise to trudna do hodowli rasa?

Bardzo ważnym zagadnieniem jest wybór odpowiedniej rasy, najlepiej dostosowanej do istniejących uwarunkowań. Pana Marcin nie żałuje swojego wyboru. Jest to rasa spokojna, bydło charolaise dobrze wykorzystuje pasze i łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych i bytowych. Mimo, iż w charakterystyce rasy do jej cech zalicza się problemy z płodnością i trudności z wycieleniami, to przy odpowiednim żywieniu przedporodowym w gospodarstwie Państwa Krzewińskich tych problemów nie ma. Krowy cielą się same, z wyjątkiem pojedynczych przypadków nieprawidłowego ułożenia cielęcia podczas porodu.

 

Czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Na pytanie, czy opłaca się produkcja ras mięsnych,  Państwo Krzewińscy odpowiadają, że przy tej liczbie zwierząt, którą obecnie posiadają, to tak. W momencie,  gdy gospodarstwo ustabilizowało wielkość stada i zaczęło sprzedawać jałówki hodowlane są widoczne zyski. Opłacalność produkcji uzależniona jest także od bazy paszowej, jaką dysponuje gospodarstwo. Do dodatkowych korzyści należy także zaliczyć fakt produkcji  przez zwierzęta cennego nawozu organicznego. Stado mięsne stanowi dobry sposób na poprawę wykorzystania i pielęgnację ziemi dotychczas nie najlepiej użytkowanej.

                                                                                  

Strony internetowe:

http://bydlo.com.pl/charolaise/

Czytany 4948 razy Ostatnio zmieniany 15 września 2017

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.