Wydrukuj tę stronę
07 marca 2012

Podsumowanie pracy doradczej w powiecie gnieźnieńskim

Przygotowane przez

          W czwartek 2 lutego 2012 roku w Sali Urzędu Gminy Gniezno odbyło się podsumowanie pracy doradczej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w powiecie gnieźnieńskim. W spotkaniu udział wzięli delegaci Izb Rolniczych,rolnicy z terenu powiatu,  przedstawiciele lokalnych instytucji obsługujących rolnictwo: Pani Beata Tamioła- Kierownik Biura Powiatowego ARiMR; Pan Władysław Horoszkiewicz –Kierownik Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa  Oddział w Gnieźnie; Pani Magdalena Całka-Zobel- Powiatowy Inspektor Weterynarii; Pani Iwona Ratajczak-Dyrektor ZSP nr1 w Gnieźnie.

Podsumowanie pracy doradczej ZD Gniezno w 2011 roku

          W trakcie spotkania Kierownik ZD w powiecie gnieźnieńskim- Bolesław Kaźmierczak, szczegółowo omówił zrealizowane w 2011 roku zadania. Zgodnie z planem na 2011r. głównym priorytetem WODR ZD Gniezno była „Poprawa jakości produktów rolniczych z uwzględnieniem zasad wzajemnej zgodności i pomoc w organizowaniu rynków rolnych”. W powiecie zorganizowano 128 szkoleń informacyjnych i specjalistycznych. Uczestniczyło w nich 1536 rolników. Najważniejsze obszary tematyczne szkoleń to mechanizmy wsparcia gospodarstw z UE, nowe technologie w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz kwestie cross-compliance w gospodarstwach rolnych.

          W minionym roku Zespół Doradczy w powiecie gnieźnieńskim zorganizował także 13 dwudniowych szkoleń z zakresu cross-compliance, w których uczestniczyło 259 rolników. W ramach WPR, w Polsce od 1 stycznia 2009 roku otrzymywanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW 2007-2013 uzależnione jest od spełnienia wymogów wzajemnej zgodności. Polskich rolników obowiązują już wymagania w zakresie ochrony środowiska, identyfikacji i rejestracji zwierząt (obszar A-od 2009r.) oraz zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, zdrowotność roślin (obszar B- od 2011r.). Wymogi w zakresie obszaru C- dobrostan zwierząt- będą obowiązywały od 2013r.

Dla wielu rolników spełnienie tych wymogów jest dużym wyzwaniem i obciążeniem.

          W 2011r przeprowadzone zostały także pokazy i demonstracje. Pokaz dotyczył „ Podnoszenia efektywności produkcji ziemniaków w aspekcie obniżenia kosztów i zwiększenia jakości.” Odbył się on na plantacji ziemniaków w gospodarstwie państwa Hartwich w Kędzierzynie, gmina Niechanowo. Demonstracja „ System wspomagania decyzji w ochronie ziemniaków przed zarazą ziemniaczaną” realizowana była, tak jak w ubiegłym roku, w gospodarstwie pana Leszka Wędzikowskiego w miejscowości Kąpiel, gm. Czerniejewo.

Poza organizowaniem szkoleń doradcy zajmowali się także doradztwem indywidualnym. Podobnie jak w przypadku szkoleń porady dotyczyły przede wszystkim pozyskiwania środków unijnych, technologii produkcji, wprowadzania zasad wzajemnej zgodności, ekonomiki i ekologii. Ogółem w roku 2011 udzielono 2112 porad indywidualnych.

Od roku 2011 WODR widząc rosnącą rolę Internetu promuje tę formę przekazu jako ważne źródło informacji i zachęca rolników do korzystania ze strony internetowej WODR  i tworzonej bazy klientów.

Na terenie powiatu w roku ubiegłym zorganizowano także 6 kursów uprawniających do stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy oraz jeden kurs na operatora kombajnów zbożowych.

          Duże zainteresowanie hodowców i producentów bydła mięsnego wzbudziła zorganizowana 15 czerwca 2011r. cykliczna impreza Otwarta Zagroda. Spotkanie odbyło się w gospodarstwach pana Tadeusz i Marcina Krzewińskich w Wełnicy i pana Feliksa Borysa w Jankowie Dolnym. Gospodarstwo Krzewińskich specjalizuje się w hodowli i chowie bydła rasy Charolaise. Gospodarze uczestnikom spotkania pokazali najpierw swoje pastwisko w Miatach, a potem oborę, gdzie mówili o rozrodzie i prowadzonej przez siebie produkcji bydła mięsnego. Kolejna część spotkania miała miejsce w gospodarstwie pana Borysa,  w którym metodą ekstensywną hoduje się bydło rasy Limousin. Uczestnicy spotkania zwiedzili obiekty, wysłuchali wykładów i prezentacji a potem długo dyskutowali i wymieniali doświadczenia.

Dni Pola 2011 w gospodarstwie Państwa Krzewińskich

Dni Pola 2011 w gospodarstwie Pana Borysa

 

Strategia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce zakłada zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju. W związku z tym istnieje potrzeba przekazywania informacji społeczeństwu, w tym rolnikom, o możliwościach korzystania z innych niż konwencjonalne źródeł energii. Wychodząc naprzeciw zwiększonemu zainteresowaniu rolników tematyką związaną z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych WODR ZD Gniezno przy współpracy z Biurem Powiatowym WIR, zorganizował dnia 28 lutego 2011 roku wyjazd rolników do biogazowi w miejscowości Kalsk woj. lubuskie.   Wizyta miała na celu poznanie zasad funkcjonowania jednej z istniejących w Polsce biogazowi.

Biogazownia w Kalsku

Po wystąpieniu Kierownika uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem przedstawili bieżące informacje o swojej działalności.

 

Kierownik ZD Gniezno

Bolesław Kaźmierczak

Czytany 8980 razy Ostatnio zmieniany 07 marca 2012

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Najnowsze od Mirosława Suchorska