27 lipca 2021

Seminarium Ogórkowe w Michalczy

Napisane przez Maciej Łykowski

Po raz trzeci w miejscowości Michalcza gm. Kłecko (powiat gnieźnieński) Grupa Producentów Warzyw Chrobry zorganizowała spotkanie skierowane głównie do rolników i producentów ogórków. Grupa ta powstała w 2006 r. Członkowie grupy to  producenci warzyw z rejonu gminy Kłecko, Mieleszyn i Mieścisko. Przed założeniem grupy CHROBRY osoby te prowadziły wspólnie działania w zakresie zaopatrzenia i produkcji od 1999r. Obecnie Grupa jest uznanym  przez odbiorców producentem nie tylko  ogórków gruntowych, ale również innych warzyw. Wszystkie warzywa są zbywane przez grupę. Posiada ona niezbędną infrastrukturę potrzebną do realizacji tych zadań. Członkowie grupy biorą również czynny udział w życiu regionu, często reprezentują gminę oraz powiat w różnego typu targach i wystawach. Bycie w zespole daje możliwość negocjacji cen zakupu niezbędnych środków do produkcji, takich jak nasiona, nawozy czy agrowłóknina, po znacznie obniżonych cenach w stosunku do klienta indywidualnego.      

W sobotnie przedpołudnie 17.07.2021r.  w Michalczy rozpoczęło się Seminarium Ogórkowe. Uczestników spotkania powitali: Krzysztof Kłosin – prezes Grupy „Chrobry”, Piotr Walkowski – prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Zbigniew Stajkowski – wiceprezes WIR oraz Katarzyna Wójcik – redaktor naczelna WiOM. Głos zabrał również Burmistrz Gminy Kłecko Adam Serwatka, który witając życzył wszystkim udanego świętowania.

Następnie uczestnicy spotkania autokarem udali się na plantację ogórków państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich. Na poletkach prezentowano sporą kolekcję odmian ze szczególnym uwzględnieniem odmian partenokarpicznych, które nadają się do produkcji przyspieszonej. Przedstawiciele firm specjalizujących się w hodowli ogórka charakteryzowali różne odmiany (przeznaczenie, odporność na choroby i szkodniki, potencjał plonotwórczy), a uczestnicy mogli je na bieżąco oglądać. Zbioru ogórków dokonuje się za pomocą „samolotu”.

Po części praktycznej miał miejsce wykład dr Urszuli Kłosińskiej Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach pt. „Uszkodzenia chłodowe ogórków. Odróżnianie uszkodzeń chłodowych i herbicydowych”.

Następnie przedstawiciele firm partnerskich przekazywali informacje na temat nawożenia, nawadniania, ochrony oraz uprawy na foliach biodegradowalnych, agrowłókninach i w samym gruncie. Uczestnicy spotkania słuchali z zainteresowaniem włączając się do merytorycznej dyskusji.   

Kolejnym punktem spotkania był wybór „Superogórkowca roku 2021”. Został nim Paweł Bereś, rolnik z woj. lubuskiego.

Na zakończenie odbyła się degustacja potraw z wykorzystaniem ogórków, które zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.                                                                                                   

Seminarium Ogórkowe zostało zorganizowane  przez Grupę Producentów Owoców i Warzyw Chrobry, Wielkopolską Izbę Rolniczą, miesięcznik Warzywa i Owoce Miękkie oraz sołectwo Michalcza.

Czytany 159 razy