16 lipca 2021

Wielkopolska Izba Rolnicza ma już 25 lat…

Napisane przez Zbigniew Bręklewicz

W przedostatnią niedzielę czerwca w Gnieźnie miała miejsce podniosła uroczystość. Swój - można powiedzieć - srebrny jubileusz świętowała Wielkopolska Izba Rolnicza. Samorząd rolniczy został reaktywowany na mocy ustawy z 14 grudnia 1995 roku. W ustawie tej określono między innymi zadania i kompetencje izb rolniczych. Podniosłe obchody połączono ze 125–leciem powstania w Poznaniu pierwszej izby rolniczej na ziemiach polskich.
W obchodach wzięło udział ok. 2,5 tysiąca osób z całej Wielkopolski.

Świętowanie rozpoczęły występy artystyczne, które umilały czas wszystkim, którzy podjęli trud pielgrzymowania do grobu św. Wojciecha i uczestniczyli w doniosłej uroczystości. Następnie otwarto wystawę prezentującą przykłady projektów rozwoju lokalnego realizowane w Wielkopolsce. Ponadto na placu u podnóża gnieźnieńskiej katedry swoje stoiska zaprezentowały także instytucje działające na rzecz rolnictwa oraz firmy z branży agro. Na wielu z nich można było podziwiać wyroby wielkopolskich rękodzielników, poczęstować się potrawami przygotowanymi przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz skosztować produktów lokalnych.

Wśród stoisk nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który reprezentowali pracownicy PZDR nr 5 z siedzibą w Gnieźnie w osobach: Zbigniew Bręklewicz – kierownik PZDR nr 5, Maciej Łykowski, Przemysław Kuśnierkiewicz, Krzysztof Średziński – doradcy w powiecie gnieźnieńskim PZDR nr 5 WODR. Nasi przedstawiciele – licznie odwiedzającym nasze stoisko – rolnikom i wszystkim zainteresowanym osobom przekazali oczekiwane informacje oraz udostępnili materiały promocyjne.

W samo południe w Bazylice Prymasowskiej  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie Mszę Świętą w intencji wielkopolskich rolników odprawił i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Po Mszy Świętej rozpoczęła się część oficjalna jubileuszu, podczas której głos zabrali zaproszeni goście, przedstawiciele samorządu i instytucji rolniczych. Podczas tej części uroczystości uhonorowano osoby, które w sposób wyjątkowy zasłużyły się dla Wielkopolskiej Izby Rolniczej i  rolnictwa w naszym województwie.

Opracował: Zbigniew Bręklewicz

Czytany 169 razy Ostatnio zmieniany 16 lipca 2021