Wydrukuj tę stronę
18 września 2017

Święto kapusty

Napisane przez Dorota Wielgosz
Święto kapusty Święto kapusty Dorota Wielgosz

Już po raz trzynasty w Romanowie Dolnym gm. Czarnków pow. czarnkowsko-trzcianecki odbyło się Święto Kapusty. To wieś, w której tradycyjnie wielu mieszkańców zajmuje się uprawą i kwaszeniem kapusty. W tym roku trzynastego sierpnia o godzinie 16 rozpoczęto świętowanie z udziałem Wójta Gminy Bolesława Chwarścianka oraz przewodniczącego powiatu Bogdana Tomaszewskiego. Oficjalnego otwarcia dokonała Sołtys wsi Romanowo Dolne Pani Leokadia Janowska. Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu gości podziękowania skierowano do sponsorów, którymi min. byli: Firma KOMAT producent mebli dla małej gastronomii z Romanowa Dolnego, Rada Powiatu, Rada Gminy, szkoła nauki jazdy Państwa Kałużnych z Romanowa Dolnego oraz firma Aviva. Następnie został odczytany list od pani poseł Marii Janyska z pozdrowieniami i życzeniami. Po oficjalnych powitaniach Pan Henryk Siemieniewski rozpoczął festyn sportowo-rekreacyjny „ŚWIĘTO KAPUSTY”. W czasie festynu można było nabyć los loterii fantowej, w której główną nagrodą był rower. Do zawodów sprawnościowych stanęli przedstawiciele mieszkańców 4 wsi. I tak jako pierwsi startowali zawodnicy z Romanowa Dolnego, następnie Marunowa, Jędrzejewa, i Kuźnicy Czarnkowskiej. Konkurencje sprawnościowe rozpoczęto od cięcia wałków (kłód drewna) na plastry w czasie 1 minuty, kto potnie więcej „talarów” Rekord 6 plastrów dla wsi Romanowo Dolne.

Następnie rozegrano konkurs dla dzieci, który polegał na przechodzeniu między szczeblami drabiny kto szybciej (trzech uczestników w drużynie) dzieci musiały wykazać się nie lada zwinnością i giętkością ciała. Rekord 39,81 s dla Jędrzejewa.

Trzecia konkurencja zwana wykopki dla par z dzieckiem polegała na trzymaniu przez dziecko worka na środku koła, do którego starsi wrzucali porozrzucane ziemniaki i buraki. Tu najlepsi byli mieszkańcy wsi Jędrzejewo.

Po krótkiej przerwie muzycznej odbyły się następne konkurencje: szukanie „złota” w kapuście, kto szybciej pierwsze miejsce zajęło Marunowo.

Wyścig na przekładaniu skrzynek na których stali zawodnicy, kto szybciej pierwsze miejsce przypadło Kuźnicy Czarnkowskiej.

Kolejna konkurencja dostarczyła nie mało śmiechu, a polegała na owinięciu folią trzech uczestników i przebiegnięciu wyznaczonego odcinka, kto pierwszy. Pierwsze miejsce zajęło Romanowo Dolne.

Następna konkurencja polegała na rzucie kołem na dystans. Pierwsze miejsce zajęło Marunowo.

Celny rzut, konkurencja polegała na rzucie lotką do kapusty zawieszonej na bramce w drużynie trzyosobowej z odległości 3 m i każdy uczestnik miał trzy rzuty. Pierwsze miejsce przypadło dla Romanowa Dolnego.

Przenoszenie ziemniaków i rąbanie tych ziemniaków na pieńku oburącz po pięć razy. Pierwsze miejsce przypadło wsi Romanowo Dolne.

Bieg w goglach narciarskich i przenoszenie kapusty do miski z okrążeniem tyczki. Pierwsze miejsce Romanowo Dolne.

Śmiechu dostarczyła także konkurencja Taczką do baru (dla par) a polegała na przewiezieniu taczką kobiety przez boisko. Po czym  mężczyzna pije piwo, kobieta je banana i z powrotem do mety, Pierwsze miejsce zajęła wieś Jędrzejewo.

Worki z sianem, z rozrzuconych kupek siana trzeba było wyszukać 10 kapsli. Pierwsze miejsce przypadło dla Romanowa Dolnego.

Ostatecznie turniej wygrało Romanowo Dolne, następne miejsca zajęli: Marunowo, Jędrzejewo oraz Kuźnica Czarnkowska. W czasie trwania turnieju można było skosztować chleb ze smalcem, placek. Pan Bogdan Tomaszewski zaśpiewał piosenkę o kapuście, którą sam napisał na 10 edycje. Chwilę, na którą wszyscy czekali było wręczenie przez Wójta gminy Czarnków i głównego sędziego zawodów dyplomów i pucharów drużynom, które uczestniczyły w zmaganiach sportowych. Podsumowano także wyniki strzelania z wiatrówki: I miejsce zajął Marek Krzysiak, II miejsce Kazimierz Oborski i III miejsce Arkadiusz Jankowski. Wyróżnienia otrzymały Marcelina Dul i Anna Kisała. Zapowiedziano, że w następnych latach będzie to konkurencja oddzielna dla kobiet i oddzielna dla mężczyzn. Około godziny 19:30 odbyło się losowanie nagród w loterii, którymi były między innymi: wentylator, śpiwór, mały basen kąpielowy, sandwich, czajnik bezprzewodowy, Żelasko, torba podróżna, leżak, blender, pralkowirówka, konewka, garnek, mop, kosze do kwiatów, łopata i szpadel, suszarka do włosów z logo powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, grill, szlifierka kątowa, prostownica, kuchenny telewizor oraz wiele ciekawych i funkcjonalnych nagród. W słoneczną niedzielę bawili się nie tylko mieszkańcy Romanowa Dolnego ale także  mieszkańcy gm. Czarnków. Festyn  uświetnił zespół „UKŁAD” z Wronek, który przygrywał podczas imprezy i na zabawie, która trwała  do  białego rana. Piosenka „Małgośka” Maryli Rodowicz  została odśpiewana przez Dominikę. Wspaniałą maskotką imprezy był Pan Pikuś. Nie zapomniano o atrakcjach dla dzieci. Poza watą cukrową, popcornem, prażynkami, dmuchanymi zjeżdżalniami i dmuchanym zamkiem dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy.Święto kapusty w Romanowie Dolnym upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

Czytany 2144 razy Ostatnio zmieniany 18 września 2017