21 marca 2017

Papugi - moja pasja

Przygotowane przez

W Gminie Połajewo jest wielu inspirujących ludzi, którzy mają ciekawe pasje. Oprócz swej pracy zawodowej znajdują jeszcze czas na dodatkowe hobby. Jednym z nich jest Pan Zbigniew Walkowiak, który zajął się hodowlą egzotycznych papug.

Jednym z gatunków w jego kolekcji jest Aleksandretta obrożna. Gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski. Upierzenie tej papugi przybiera barwę zieloną o żółtym odcieniu, jednak wyhodowano blisko 20 podstawowych odmian barwnych. W hodowli Aleksandretty obrożne wykazują się inteligencją, przyjaznym i towarzyskim nastawieniem. W niewoli przeżywają 25-30 lat.

Innym gatunkiem w kolekcji Pana Zbigniewa jest Papużka falista. Jest to najbardziej popularna papuga hodowana w Polsce. Łatwo się ją oswaja. Ma zdolność naśladowania mowy ludzkiej. U ptaków występujących naturalnie upierzenie ma głównie kolor zielony. Jednak w hodowli występują w wielu mutacjach kolorystycznych.

Pozostałe gatunki w kolekcji to: Świergotka seledynowa, Rozella królewska, Barabanda (Księżniczka tarczowa) oraz Zeberka i Mewka japońska. Aby zagłębić się w tematykę tych przepięknych ptaków zadano Panu Zbigniewowi kilka pytań.

Kiedy rozpoczęła się Pana pasja z papugami?

Papugi fascynują mnie od dzieciństwa. Zawsze miałem w domu jakąś papugę. Jednak dopiero od 6 lat, kiedy przeprowadziłem się na wieś, mogę spełniać się bardziej i powiększać swoją hodowlę.

Czy Pana „kolekcja” jest droga w utrzymaniu? Czym żywią się ptaki?

Papugi to moja pasja i wielka miłość. Poświęcam im cały mój wolny czas. Ale jest przy nich trochę pracy. Ptaki wymagają codziennego karmienia, sprzątania i obserwacji.

Podstawową karmą są owoce i warzywa: marchew, burak, kalafior, brokuł, dynia, ogórek, papryka oraz granat, banan, jabłko i wszelkie owoce sezonowe. Większość warzyw pochodzi z własnego ogródka i sadu . Papugi karmię też ziarnem - odpowiednie mieszanki dla określonego gatunku. Oprócz tego ptaki dostają kiełki wszelkich roślin, mieszankę z gotowanego jaja, ryżu, kaszy kukurydzianej i bułki tartej. Bardzo lubią też gotowany makaron. Raz w tygodniu podaję witaminy i smakołyki takie jak: orzech ziemny, orzech włoski, pistacje, suszone banany i wiele innych.

Ile osobników obecnie Pan posiada?

Obecnie posiadam około 100 osobników.

Pan Zbigniew od roku czasu jest członkiem Stowarzyszenia Hodowców Ptaków Canaria02 w Poznaniu. Jak sam mówi nabiera tam doświadczenia od starszych hodowców. Jego numer to  CIH W109. Papugi z jego hodowli posiadają obrączki z własnym sygnum CIH W109.

Specjalnie dla papug przeznaczył duży budynek gospodarczy. W tym roku chce rozbudować woliery i powiększyć hodowle o większe gatunki papug tj.: Aleksandretty chińskie, Patagonki, Papugi czerwonoskrzydłe i mutacje Aleksandrett obrożnych.

Hodowla naprawdę robi wrażenie. Widać i słychać, że ptaki czują się tam świetnie.

Czytany 4519 razy Ostatnio zmieniany 21 marca 2017

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.