03 września 2015

A może by tak gryka?

Przygotowane przez
Gryka Gryka żródło internet

 

Na glebach lekkich kl. V i VI trudno prowadzić intensywną produkcję roślinną. Być może alternatywą jest uprawa gryki ( zaliczanej do roślin zbożowych), która posiada małe wymagania glebowe. W warunkach północnej wielkopolski najlepszym rejonem jest powiat czarnkowsko trzcianecki. Plony gryki w dużym stopniu należą  od odpowiedniego układu pogody w okresie wegetacji. W maju i czerwcu konieczne są opady w wysokości 70 mm i średnia temperatura ok. 16 ˚ C. W okresie kwitnienia wymagana ilość opadów to 30-40 mm, a w okresie dojrzewania nasion ok 20˚ C  a opady 15-20 mm. Gryka może być uprawiana po wszystkich przedplonach, choć najlepsze stanowisko jest po ziemniakach, burakach i roślinach strączkowych. Jest co prawda rośliną mało wrażliwą na kwaśny odczyn gleby, ale plonuje najlepiej na glebach o odczynie pH 5,6-7,2.

Uprawa roli i nawożenie.

Uprawa roli pod grykę powinna być wykonana bardzo starannie, ze względu na jej duże wymagania do pulchności gleby. Konieczna jest orka zimowa, bronowanie, Nawożenie mineralne ma istotny wpływ na wysokość plonu. Jednak stosowane dawki nawozów są niższe niż dla innych roślin uprawnych, gdyż gryka potrafi pobrać z gleby trudno dostępne składniki pokarmowe. Z uwagi na  niską  na ogół zasobność gleby , należałoby wysiać ok. 60 kg N, 60 kg P2O5, i 80 kg K na /ha. Na glebach o średniej  zasobności składników pokarmowych można dawki nawozów zmniejszyć o połowę. Nawozy stosujemy  przed siewem. Azot powyżej 60 kg /ha dzielimy na połowę, część przed siewem, a drugą na początku kwitnienia. 

Siew i odmiany.

Optymalny termin siewu w warunkach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego to III dekada maja, przy rozstawie międzyrzędzi  45-50 cm. Nasiona wysiewa się na głębokość 2-3 cm, ale w przypadku opóźnionego siewu i przesuszonej gleby na głębokość 6 cm. Odmiany gryki to: 

Hrubieszowska – gleby lżejsze, ilość wysiewu 40-50 kg /ha

Emka   gleby zwięzłe,  75-100 kg/ha.

Pielęgnacja

Zwalczanie chwastów w międzyrzędziach wykonujemy kiedy gryka ma wysokość 7-8 cm , Drugi w okresie wytwarzania pąków, a trzeci jeśli potrzeba na początku kwitnienia. W przypadku wystąpienia dłuższego okresu chłodów i przedłużania się wschodów, zaleca się zastosować Chwastox  Extra w dawce 3 l /ha. W takim przypadku pomijamy pierwszą a nawet drugą uprawkę międzyrzędową.

Zbiór.  

Przed zbiorem jednorazowym (kombajn), wskazane jest wykonanie desykacji z zastosowaniem HARWADE 25 F w dawce 1,5-2 l/ha, gdy 6-70% nasion zbrunatnieje, 15-20 dni po desykacji można przystąpić do zbioru nasion.

 Należy dodać, że gryka jest dotowana z pakietu 6 Programu rolno-środowiskowo-klimatycznego  jako ,,Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie”-  kwotą 750 zł/ha.

Ryszard Wyrwa- doradca w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Zdjęcie: źródło internet

 

Czytany 3763 razy Ostatnio zmieniany 10 września 2015

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.