02 września 2015

Kolejne Gospodarstwo Demonstracyjne w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Przygotowane przez

W lipcu 2015 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu reprezentowanym przez Dyrektora – Ryszarda Jaworskiego, a Panem Krystianem Szylerem na utworzenie trzeciego Gospodarstwa Demonstracyjnego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Kolejne Gospodarstwo Demonstracyjne powstało z uwagi na potrzebę upowszechniania dobrych praktyk rolnych i produkcyjnych. Gospodarstwo Pana Krystiana ma stanowić wzór dla innych gospodarstw rolnych w gminie, w powiecie i w województwie.

Charakterystyka Gospodarstwa Demonstracyjnego

Gospodarstwo Pana Krystiana Szylera jest  gospodarstwem rodzinnym prowadzonym wraz z ojcem Pana Krystiana – Grzegorzem Szylerem. Pan Grzegorz jest członkiem grupy producentów trzody chlewnej (Spółdzielcza Grupa Producentów Połajewo). Gospodarstwo położone jest w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w miejscowości Tarnówko (gmina Połajewo).
Gospodarstwo Państwa Szyler zajmuje powierzchnię 85 ha. Produkcja ziemniaka przemysłowego zajmuje 12-15 ha rocznie. Na pozostałym areale uprawiane są rośliny z przeznaczeniem na paszę dla świń (jęczmień ozimy, żyto ozime populacyjne i hybrydowe, jęczmień jary, owies i mieszanki zbożowe). Pan Krystian posiada jeszcze 5 ha łąk z których płody są w całości sprzedawane. Sprzedawana jest również słoma z powierzchni około 40 ha, natomiast w ciągu roku rolnik dokupuje zboże.
Głównym profilem produkcji zwierzęcej jest chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Na chwilę obecną stado podstawowe stanowi 75 loch i 1 knur „szukarek”. Docelowo stado podstawowe ma wynosić 100 loch. W tej chwili utrzymywane jest około 900 sztuk świń.
Budynki inwentarskie znajdujące się w obrębie gospodarstwa budowane były w latach 1990-2015 i dostosowane są do standardów Unii Europejskiej. Właściciel posiada:  3 chlewnie (sektor macior luźnych, porodówka i odchowalnia warchlaków) i 3 tuczarnie.
 Park maszynowy będący wyposażeniem gospodarstwa dostosowany jest do potrzeb gospodarstwa. Wśród maszyn należy wyróżnić m.in. ciągnik Claas Arion 630, przyczepa 18t, beczka asenizacyjna Joskin, kombajn zbożowy Claas Dominator 98, sadzarka 4-rzędowa do ziemniaków. Korzystając z funduszy unijnych właściciel kupił jeszcze opryskiwacz zaczepiany Lemken Primus 25, rozsiewacz nawozu Bogballe M2W i rozrzutnik obornika WAL-pak Lion 900.
Pan Kierownik Zespołu Doradczego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim jak i wszyscy doradcy liczą na wieloletnią owocną współpracę z rodziną Państwa Szyler.

Paweł Kopaniarz- doradca w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Czytany 1323 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.