24 lutego 2015

Podsumowanie powiatowe w Zespole Doradczym w Czarnkowie

Przygotowane przez

 

W dniu 20.02.2015 w Powiatowym Centrum Rolniczym w Czarnkowie odbyło się podsumowanie powiatowe pracy doradczej ZD WODR w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Kierownik ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Pan Tadeusz Pertek przywitał zaproszonych gości i doradców  z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród przybyłych gości byli: Starosta Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Pan Tadeusz Teterus, powiatowy lekarz weterynarii Pani Aleksandra Jóźwiak, Kierownik Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pani Barbara Bukowska, wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie Pani Zofia Just, dyrektor Banku Spółdzielczego w Czarkowie Pan Władysław Dymek przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Czarnkowie Pani Irena Kubiś, Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Czarnkowie Pan Krzysztof Grzymała, Przewodniczący Komisji Rolnictwa przy Radzie Powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Pan Waldemar Pawłowski, kierownik KRUS w Czarnkowie Pan Przemysław Granops, przedstawiciele gminnych Komisji Rolnictwa, przedstawiciele Izb Rolniczych  oraz zaproszeni rolnicy z całego powiatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W swoim wystąpieniu Pan Tadeusz Pertek , przytoczył podstawowe zadania doradztwa, które mają na celu podnoszenie wiedzy i umiejętności rolników. Przedstawił charakterystykę gmin w powiecie. Podsumował wykonywaną przez doradców pracę doradczą w roku 2014 (wg rodzajów, tematów, udzielanych porad, ankiet wypełnianych przez rolników, pisanie artykułów na stronę internetową  itp.), omówił gospodarstwa demonstracyjne w naszym powiecie. Wyraził chęć i nadzieję dalszej współpracy z instytucjami pracującymi na rzecz rolników.

Następną częścią spotkania była prezentacja PROW 2014-2020 przez Pana Pawła Kopaniarza- doradcę w gminie Połajewo. Omówione zostały najważniejsze działania z zakresu PROW na lata 2014-2020 takie jak: modernizacja gospodarstw rolnych, premie dla młodych rolników, restrukturyzacja małych gospodarstw, płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, tworzenie grup i organizacji producentów.

Kolejnym punktem spotkania były wystąpienia: Pana Starosty, który podziękował za doradztwo i dzielenie się wiedzą oraz  przedstawicieli jednostek działających w obszarze rolnictwa, którzy omawiali krótko swoją pracę na rzecz rolników, bieżące problemy oraz ich sugestie dotyczące naszej współpracy. Pani Aleksandra Jóźwiak(Powiatowy lekarz weterynarii) zwróciła uwagę na zagrożenie afrykańskim pomorem świń. Pani Barbara Bukowska(WIORIN) oznajmiła, że pojawiła się groźna choroba ziemniaka-śluzak ziemniaka. Pani Zofia Just( OSM Czarnków) omówiła kary dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych, przedstawiła średnie ceny mleka w kraju. Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej Pan Krzysztof Grzymała zaapelował o uczestnictwo w wyborach do Izb Rolniczych. Wszyscy wyrazili chęć  współpracy w ramach organizacji szkoleń oraz spotkań o charakterze rolniczym.

 

 

Wywiązała się ciekawa dyskusja pomiędzy rolnikami i przedstawicielami instytucji rolniczych. Podsumowanie przebiegło w miłej i gościnnej atmosferze. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z jednostkami rolniczymi będzie przebiegała równie pomyślnie.

 


Opracowanie: Magdalena Walkowiak ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Czytany 5431 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.