15 września 2014

Spotkanie Środowiskowe

Przygotowane przez

Spotkanie Środowiskowe w dniu 12 września 2014 r.    

w Powiatowym Centrum Rolniczym w Czarnkowie

 

Kierownik ZD w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Pan Tadeusz Pertek przywitał zaproszonych gości i doradców  z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wśród przybyłych gości byli: Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego, przedstawiciel Biura powiatowego ARiMR w Czarnkowie, pracownik Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, Kierownik Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przedstawiciel Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, przedstawicielka  Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, Pani Prezes LGD, Przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Czarnkowie oraz zaproszeni rolnicy z całego powiatu.

W swoim wystąpieniu Pan Tadeusz Pertek mówił  na temat „Potrzeb doradczych rolników i mieszkańców obszarów wiejskich powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego”, przytoczył podstawowe zadania doradztwa, które mają na celu podnoszenie wiedzy i umiejętności rolników w kierunku samodzielnego rozpoznawania i rozwiązywania problemów zawodowych. Omówił też działania zapobiegające niepowodzeniom i w jaki sposób  podnosić konkurencyjność gospodarstw rolnych. Podsumował wykonywaną przez doradców pracę doradczą (wg rodzajów, tematów, udzielanych porad, ankiet wypełnianych przez rolników, eWODR itp.) Wyraził chęć i nadzieję dalszej współpracy z instytucjami pracującymi na rzecz rolników.  

Pan Przemysław Pierko – pracownik Biura powiatowego ARiMR w Czarnkowie przedstawił prezentację na temat „Płatności bezpośrednich 2015-2020”. Płatności w ramach wsparcia bezpośredniego od 2015 r. będą się składały z większej liczby elementów niż do tej pory i rolnicy będą mogli ubiegać się o następujące dopłaty: jednolitą płatność obszarową, płatności z tytułu zazieleniania, płatności dla młodych rolników, płatności związane z produkcją, płatność dodatkową, przejściowe wsparcie krajowe. Ponadto  w 2015 r. rolnik będzie mógł  przystąpić do systemu wsparcia dla małych gospodarstw. Zwrócił uwagę rolnikom na obowiązkowe trzy praktyki zazielenienia- szczególnie na obowiązek dywersyfikacji upraw. Uczulił rolników na to by podczas siewu ozimin rolnicy mający od 10 do 30 ha gruntów ornych pamiętali, że muszą zasiać minimum dwie różne uprawy na gruntach ornych, a ci co mają powyżej 30 ha gruntów ornych – minimum trzy uprawy.

Pani Magdalena Filipiak-Woźniak (pracownik Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej) mówiła o dużym zagrożeniu przeniesienia choroby afrykańskiego pomoru świń do Polski. Przestrzegała rolników by zachowywali podstawowe zasady bioasekuracji tj.: dbanie o dezynfekcje pojazdów wyjeżdżających na teren gospodarstwa, dezynfekcje własną, zmiana ubrań, zminimalizowanie rotacji obcych osób w gospodarstwie, unikanie kontaktów z obcą trzodą chlewną, zabezpieczenie budynków tak, by nie dostało się tam obce zwierzę.

Wystąpienia pozostałych przedstawicieli jednostek działających w obszarze rolnictwa, którzy omawiali krótko swoją pracę na rzecz rolników oraz ich sugestie dotyczące naszej współpracy. Wszyscy wyrazili chęć  współpracy w ramach organizacji szkoleń.

Wywiązała się ciekawa dyskusja pomiędzy rolnikami a doradcami i przedstawicielami instytucji rolniczych.

Paweł Kopaniarz doradca Gm. Połajewo

Czytany 3103 razy Ostatnio zmieniany 15 września 2014

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.